Sådan ser det nye Windows Mobile 6.5 ud

Et helt nyt interface på start-skærmen er blandt de største nyskabelser i Microsofts nye Windows Mobile-styresystem, der netop er blevet præsenteret. Se billederne her.

Artikel top billede

Microsofts Steve Ballmer kunne i går præsentere selskabets nye mobil-operativsystem, Windows Mobile 6.5, på Mobile World Congress i Barcelona, hvor mobilindustrien spiller med musklerne i denne uge.

Det nye Windows Mobile vil blive sendt på markedet senere på året, og det er et marked præget af stadig hårdere konkurrence blandt de forskellige smartphone-platforme.

Den dominerende platform er fortsat Symbian, men både Blackberry og iPhone har vokset sig større i de senere år.

Senest har også Palm gjort et overbevisende comeback på smartphone-scenen med et helt nyt styresystem, WebOS.

Den største overraskelse ved det nye Windows Mobile 6.5 er bruger-interfacet, der er blevet målrettet touch-telefonerne med store ikoner, der gør det let at vælge applikationer og mapper.

Microsoft er dog allerede blevet overhalet inden om på dette område, da mobilproducenter som HTC, Samsung og Sony Ericsson selv har lavet bruger-interfaces, der ligger oven på Windows-styresystemet. Specielt HTC har haft stor succes med dette.

Internettet som omdrejningspunkt

Det nye mobile Microsoft-land byder dog også på andre nyskabelser.

Microsoft lancerer også en applikations-butik, som man kender det fra iPhone, Blackberry og Googles Android-platform.

Derudover kommer softwareselskabet med en ny tjeneste, der lader brugerne af Windows Mobile 6+ lave backup af telefonens indhold og synkronisere kontakter og kalender-aftaler mellem smartphonen og computeren.

Sidste nyskabelse er en ny version af Microsofts Internet Explorer Mobile browser.

Den er dog ikke bare i hård konkurrence med den gratis mini-browser fra Opera, men også skal leve op til de helt nye standarder, som Safari-browseren på iPhone har bragt med sig.

Desuden er Mozilla på trapperne med en mobil version af Firefox-browseren.

Der har også været
rygter om
, at Microsoft ville komme med sin egen smartphone, men de rygter viste sig altså ikke at holde vand på Mobile World Congress.

Se Microsofts video om styresystemet:

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job