Fartglad kvindelig forsker vinder prestigefuld it-pris

De ansatte på Aalborg Universitet kan nu bryste sig af at have en kollega, som har vundet en international pris for sit arbejde med at sætte fart på søgninger i databaser.

Artikel top billede

Ira Assent beskæftiger sig med den meget tekniske del af datalogien, og hun beskrives som en fantastisk rollemodel på et tidspunkt, hvor der er stort behov for flere kvinder i de tekniske videnskaber.

Der er ansat en meget fartglad dame på universitetet i Aalborg.

Hendes forskning, i hvordan datatyper som billeder, lyd og video kan gøres søgbare i databaser, så de lynhurtigt dukker frem fra datamængderne, når der er behov for det, har nu indbragt hende en fornem it-pris.

Den tyske hæderspris, der uddeles af det tyske Selskab for Informatik (Gesellschaft für Informatik) er uddelt til Ira Assent, som er adjunkt på universitetets Institut for Datalogi.

Hun får prisen i forbindelse med en stor, tysk konference om databaser 6. marts.

Den tyske udmærkelse gives som en anerkendelse af hendes ph.d. projekt, der blev afleveret ved universitetet i Aachen, før hun tiltrådte sin nuværende stilling i Aalborg.

"Nogle af de mest nyttige anvendelser af databaser er kun mulige, hvis vi kan gøre det hurtigere at søge i dem. Så for mig handler det om at speede tingene op. På den måde er det lidt af en sport. Vi prøver at overgå andre ved at være hurtigere," fortæller Ira Assent om motivationen for sit arbejde.

Unik, relevant forskning

Og der er glæde at spore hos universitetsledelsen, der har indstillet hende til prisen.

"Ira beskæftiger sig med den meget tekniske del af datalogien, og hun er en fantastisk rollemodel på et tidspunkt, hvor der er stort behov for flere kvinder i de tekniske videnskaber," siger lederen af Aalborg Universitets Center for Data-intensive Systemer, professor Christian S. Jensen, om sin kollega.

"Hendes forskning er helt unik og yderst relevant i en tid, hvor både mængden og kompleksiteten af data bare vokser og vokser. Hun har i sin forskning allerede formået at spænde fra dyb teoretisk indsigt til konkrete anvendelser."

Rensning af tyske floder

Indholdet i de store databaser, som Ira Assent har beskæftiget sig med i sin forskning, kan eksempelvis benyttes i relation til databaser med musik og fotos samt i forbindelse med medicinske scanninger eller kortlægning af gener.

Prisen på lagringsmedier er ikke længere problemet, nu handler det i højere grad om at finde frem til de relevante data i de kæmpe informationsmængder.

Ira Assents forskningsprojekt omhandler computer-algoritmer, som giver effektive søgninger i de store databaser. Resultaterne gør det både muligt at komme hurtigere frem til resultatet, og skabe muligheder for at hive ny viden ud af data-dyngerne.

Et eksempel på en hastighedsforbedring i Ira Assents algoritmer reducerede tidsforbruget fra 1.000 sekunder til ét enkelt sekund, da der skulle findes ligheder mellem 200.000 digitale fotos i en database.

"Det er fantastisk tilfredsstillende, når vi på den måde er i stand til at mangedoble hastigheden. Det er dét, vi går efter. Hvis vi får en stor forøgelse af hastigheden i det første forsøg, er der også gode muligheder for at forbedre det yderligere, så det giver blod på tanden," lyder det fra Ira Assent.

Et andet eksempel fra den virkelige verden består i, at vand-forskere har brugt hendes resultater til at udvikle et konkret produkt, som hjælper med at analysere enorme mængder indsamlede data om miljøtilstanden i tyske floder.

"Politikerne brugte det værktøj, da de skulle tage stilling til hvilke floder, der havde behov for en særlig indsats. Det er en stor tilfredsstillelse, når det bliver så konkret," fortæller Ira Assent.

Open source-projekt

Hendes drivkraft er, at være den bedste inden for sit felt, men forskningen skal samtidig bane vej for større åbenhed, og derfor kommer resultaterne ikke til at samle støv på en hylde i et forskningskontor.

"Vi har lagt vores database-algoritmer ud som open source, så andre forskere har mulighed for at kigge med og arbejde videre på resultaterne. Vi håber, at mange andre på vores område vil tilslutte sig initiativet, for det fungerer kun, hvis der er bred opbakning til det," siger hun.

I fritiden fragter hun sig selv rundt på en motorcykel, men hun understreger, at det foregår stille og roligt og inden for lovens rammer.

Til gengæld har de database-metoder, hun har været med til at udvikle i sin forskning, lagt sig i ud i overhalingsbanen.

Den store tyske konference om database-teknologi afvikles hvert andet år, og afsluttes med uddeling af en hæderspris til ph.d. forskere, som i de forgangne to år har afsluttet særligt fremragende forskning på området.

Læses lige nu

    Annonce

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S