ATP så småt i live efter tur i gulvbrædderne

Nysgerrige danskere bombede ATP's websted tilbage til stenalderen i jagten på letbeskattede sparepenge.

Artikel top billede

ATP-huset står stadig, men websiden har været forsvundet i snart to døgn. Foto: ATP

ATP's webside har i to døgn vaklet rundt i en døs efter overvældende besøgstal.

Nu har websiden så småt rystet knockouten af sig, og er på vej til at genopstå i en funktionel udgave. Stadig lidt groggy, men siden kan holde dog sig på benene det meste af tiden.

"Vi har 40.000 klik på en almindelig dag, men i øjeblikket er vi oppe på en faktor 20, og det er endda kun de brugere, der kommer igennem, og som vi derved kan måle," fortæller it-direktør i ATP, Per Rasmussen.

"Den belastning er vi ikke dimensioneret til, og det kan vores side slet ikke klare," lyder det fra it-direktøren.

Det er politikernes skyld

Det er regeringens forslag om, at danskerne kan få fingre i de penge, som er blevet indbetalt til en konto i den Særlige Pensionsopsparing (SP), der er skyld i problemet.

Som et led i skattereformen er regeringen og Dansk Folkeparti nemlig blevet enige om, at alle danskere kan få udbetalt pengene, der kun beskattes med 35 procent af de første 15.000 kroner og 50 procent af de resterende beløb.

Og gode kontante tilbud vækker som bekendt altid danskernes interesse.

Ifølge Berlingske Tidende overvejer trekvart million danskere at hæve deres indestående, og nysgerrigheden efter at se hvor meget, der er til gode, har sendt ATP's websted til tælling.

Det er nemlig ATP, som administrerer de godt 50 milliarder kroner, som familien Danmark har sparet sammen, og kontoindehaverne har i de seneste dage bestormet webstedet for at få et overblik over tallene på de personlige konti.

Åbner for flaskehalse

Hos ATP har man i første omgang lagt en ny forside på webstedet, der fortæller, hvordan brugeren kan få adgang til SP-tallene. Herfra kan man så klikke sig videre til det oprindelige websted med ATP's øvrige tjenester.

Samtidig har man sat båndbredden i vejret, så kunderne kan komme igennem til forsiden.

"Som it-mand synes man ikke, det er den bedste løsning, men i øjeblikket handler det om at få tingene til at fungere," siger ATP's it-direktør.

"Vi forsøger at fjerne flaskehalse i takt med at de dukker op."

Der er dog ikke væsentlige ændringer i vente for den centrale webside.

"Vi kan ikke planlægge vores kapacitet efter den nuværende situation, hvor der er skyhøje besøgstal. Det vil være økonomisk uholdbart," siger Per Rasmussen.

"Så længe vi har den bevågenhed, der er i øjeblikket, har vores infrastruktur svært ved at følge med, men det varer formentlig kun en kort periode," siger han.

Han forventer dog et massivt pres i de kommende dage, hvor SP-udspillet stadig har nyhedens interesse.

Har man haft en gennemsnitlig bruttoløn på 300.000 i hele perioden, står der 18.000 skattepligtige kroner på kontoen. Det oplyser Politiken.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Red Barnet

IT Infrastructure Architect

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Banedanmark

Sektionschef til Commercial Management

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect