Nokia siger farvel til 1.700 medarbejdere

Verdens største producent af mobiltelefoner skærer forretningen til.

Artikel top billede

"Nokia strømliner aktiviteterne i adskillige enheder og funktioner."

Sådan lyder overskriften i en pressemeddelelse udsendt af Nokia.

Bag overskriften gemmer der sig en større reduktion i antallet af medarbejdere hos den finske producent af mobiltelefoner.

Den ny handlingsplan fra Nokia påvirker 1.700 ansatte, lyder det fra selskabet. Ifølge Nokia gør virksomheden det for at imødekomme den faldende efterspørgsel, der i øjeblikket præger forbrugere over hele verden.

Nokia oplyser yderligere, at selskabet vil tage kontakt til medarbejderrepræsentanter på de berørte arbejdspladser.

Det fremgår ikke af pressemeddelelsen, hvilke lande der bliver påvirket af reduktionerne, og det ligger derfor ikke klart, om afdelingen i Danmark er påvirket af afskedigelserne. Selskabet har omkring 1.500 ansatte her i landet.

Allerede sidst i februar annoncerede Nokia en reduktionsplan, der omfattede 1.000 medarbejdere. De skulle træde tilbage igennem et såkaldt frivilligt aftrædelsesprogram. Dengang opfordrede ledelsen også medarbejderne til at afspadsere frem for at få overarbejdet udbetalt.

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra Nokia.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S