Nokia siger farvel til 1.700 medarbejdere

Verdens største producent af mobiltelefoner skærer forretningen til.

Artikel top billede

"Nokia strømliner aktiviteterne i adskillige enheder og funktioner."

Sådan lyder overskriften i en pressemeddelelse udsendt af Nokia.

Bag overskriften gemmer der sig en større reduktion i antallet af medarbejdere hos den finske producent af mobiltelefoner.

Den ny handlingsplan fra Nokia påvirker 1.700 ansatte, lyder det fra selskabet. Ifølge Nokia gør virksomheden det for at imødekomme den faldende efterspørgsel, der i øjeblikket præger forbrugere over hele verden.

Nokia oplyser yderligere, at selskabet vil tage kontakt til medarbejderrepræsentanter på de berørte arbejdspladser.

Det fremgår ikke af pressemeddelelsen, hvilke lande der bliver påvirket af reduktionerne, og det ligger derfor ikke klart, om afdelingen i Danmark er påvirket af afskedigelserne. Selskabet har omkring 1.500 ansatte her i landet.

Allerede sidst i februar annoncerede Nokia en reduktionsplan, der omfattede 1.000 medarbejdere. De skulle træde tilbage igennem et såkaldt frivilligt aftrædelsesprogram. Dengang opfordrede ledelsen også medarbejderne til at afspadsere frem for at få overarbejdet udbetalt.

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra Nokia.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S