Hvis IBM køber Sun, skal Oracle og SAP passe på

Selvom hverken IBM eller Sun officielt har bekræftet, at de forhandler om en sammenlægning til knap 38 milliarder kroner, spekulerer branchen i følgevirkningerne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: IBM's forhandlinger med Sun om et muligt opkøbkan det betyde store forandringer for både Oracle og SAP, der begge er storforbrugere af Java.

I sidste uge fortalte avisen the Wall Street Journal, at IBM og Sun netop nu ligger i forhandlinger, og at de to virksomheder taler om en pris på knap 38 milliarder kroner, som IBM skal give for Suns servere, lagre, open source software og ikke mindst selskabets kronjuvel: Java.

"Folk ser det her som en sammenslutning af to hardware-virksomheder, men i virkeligheden udgør softwaren en langt vigtigere ingrediens, som med tiden kan ændre både IBM og andre store software-virksomheder," fortæller Ian Finley, som er vice president hos AMR Research.

Michael Cote, som er analytiker hos RedMonk, pointerer, at det, at IBM vil komme til at kontrollere Java "kunne få de mennesker, der er afhængig af Java, til at flippe fuldstændig ud."

Ian Finley tilføjer, at "hvis IBM begynder at udøve den samme grad af kontrol over JCP (Java Community Process), som Microsoft gør over .Net, og hvis det betyder, at WebSphere vil få status som den bedste middleware, så vil IBM få en stor fordel frem for konkurrenterne. Derudover ville det kunne destabilisere grundlaget for både Oracle og SAP's produkter, idet både Oracles Fusion og SAP's NetWeaver bygger på Java."

Selv om dette nok er muligt, så er det dog ikke noget, der ville ske hverken nemt eller hurtigt. Det fællesskab, som Java bygger på (JCP) vil i høj grad kunne spænde ben for IBM, hvis selskabet forsøger at kontrollere Javas standarder for meget, siger Al Gillen, som er program vice president for system software hos IDC.

"Java er i høj grad baseret på fællesskabet, og hvis IBM gør noget ved Java, som fællesskabet ikke kan lide, så kan medlemmerne gøre det rigtigt svært for IBM," forklarer Al Gillen og tilføjer, at han nu nok mener, at IBM har forståelse for, at tingene hænger sådan sammen.

Monopol-lovgivning

Michael Cote fra RedMonk mener dog stadig, at IBM vil kunne få stor glæde ud af kontrollere Java.

"Eftersom selskabets salg af hardware er så tæt knyttet til Oracle, så vil IBM ikke - i hvert fald i starten - være så interesseret i at sparke sand i øjnene på folk."

Selvom AMR's Ian Finley forventer, at IBM's officielle politik bliver, at selskabet ikke vil søge at destabilisere Java, så mener han dog ikke, at der er nogen tvivl om, at IBM vil sørge for at få så stor en konkurrencemæssig fordel ud af det knap 38 milliarder store opkøb som muligt. Og så meget vil det heller ikke kræve at få SAP og Oracle til at skifte gear.

"Selv tilsyneladende ubetydelige forandringer af markedet vil kunne tvinge SAP og Oracle til at skifte fokus. Oracles applikationer er bygget på Java, og det samme gælder SAP og NetWeaver. De ville blive nødt til at gå i defensiven og begynde at kigge sig om efter andre standarder," forudser Ian Finley.

Det er stadigt for tidligt at spå om, hvorvidt en sådan aftale overhovedet ville kunne blive godkendt af aktionærerne for slet ikke at tale om, hvorvidt den ville kunne blive godkendt i forhold til verdens monopol-love. Ingen af de to virksomheder har desuden bekræftet, at forhandlingerne finder sted.

"Vi kommenterer ikke rygter, lige meget hvor præcise eller fjollede de er," svarer Scott McNealy i en e-mail, da Infoworld spørger til de verserende rygter.

Store virksomhedssammenslutninger bliver ofte på forhånd dømt til at være en fejltagelse, men Michael Cote mener nu ikke, at det nødvendigvis vil ske her.

"IBM er faktisk ret god til at gennemføre projekter. En kombination af Sun og IBM kunne, hvis ikke den ene af de siamesiske tvillinger dør, blive rigtig interessant at holde øje med i fremtiden."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos