Ny trojaner forlanger løsepenge fra ofrene

En trojaner har fundet en ny måde at få sine ofre til at ryste op med penge for en værdiløs licens - den starter med at kryptere brugerens data.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det er ikke første gang, inficerede PC'er også har fået data krypteret. Det er faktisk sket flere gange siden 2005. Men sikkerhedsfirmaet FireEye fortæller, at den trojanske hest Vundo til gengæld er den første, der blander den gamle, konventionelle antivirus software-svindel med den rene afpresning.

Firmaet fortæller ikke præcist, hvordan programmet inficerer brugerne - programmer som dette udnytter undertiden Windows autorun-sårbarheden - men når det først én gang er på systemet, så går det ellers i gang med at kryptere alle de forskellige filer, den kan finde, heriblandt jpg, PDF og word-filer.

Bagefter præsenterer den brugeren for FileFix Pro 2009 (som er et såkaldt 'rogueware') som den eneste måde at tilbageskaffe de nu utilgængelige filer.

Heldigvis lader det til, at programmet krypterings-metode ikke er den mest avancerede, og en ansat i FireEye har allerede nu skrevet et Perl script, som kan løse problemet. På den måde kan man slippe for at skulle betale de cirka 220 kroner, som svindel-licensen koster.

"Vundo har ændret sin kriminelle metode fra at være en typisk scareware-taktik til nu at benytte ransomwares afpresningsmetoder. Selv om det måske nok er dumt at falde for scareware, så har brugerne, når først maskinen er blevet inficeret med ransomware, ikke ret mange andre valg end at hoste op og købe dekrypterings-softwaren," skriver sikkerhedsfirmaet i et indlæg på sin blog.

Godt kamufleret

Fra og med 19. marts har ingen antivirus-programmer tilsyneladende kunnet se den sidste nye version af Vundo, og det hjælper ikke, at programmet benytter sig af polymorfe teknikker, der kamouflerer den, mens den downloades til PC'en.

På trods af sin usædvanligt grove krypteringsmetode, så ser det ud til, at også denne ransomware stammer fra Østeuropa. Sådan har det også været med tidligere ransomware, som for eksempel Cryzip, og Whois Lookup har fastslået, at den domæne-ejer, der distribuerer FileFix Pro, må være lokaliseret i den ukrainske by Kharkov.

Ved tidligere angreb af denne slags har bagmændene typisk benyttet sig af én af de to følgende taktikker: enten har de fået overbevist brugerne om, at deres filer er blevet krypterede, selv om nøglen i virkeligheden er meget svag, eller også har de brugt en meget stærk kryptering, som selv veludstyrede sikkerhedsfirmaer ville have svært ved at bruge. Et eksempel på den anden og mere farlige taktik er sidste sommers GPcode.ak. Vundo kan til sammenligning ses som et opfindsomt psykologisk angreb.

De uheldige brugere, der har haft et møde med crypto-versionen af Vundo, kan helt gratis oploade deres filer til FireEyes hjemmeside, hvorefter de vil blive dekrypterede.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS