Rigsrevisionen undersøger it-flop i skolerne

De nationale test af elever på landets folkeskoler er udskudt til næste år. Nu skal de it-baserede test til eksamen hos Rigsrevisionen.

Artikel top billede

Minus 3. Sådan lyder den dårligste karakter i den nye karakterskala. Og samtidig er det også en rammende beskrivelse af de nationale test af folkeskolens elever, som tidligst vil komme i drift tre år senere end planlagt.

Den forsinkelse har nu fået statsrevisorerne til at bede Rigsrevisionen om at se nærmere på projektet, som var til intens politisk debat i 2005, da aftalen om testene blev indgået.

De første tre nationale test skulle være gennemført i skoleåret 2006/2007. Men på grund af tekniske problemer er det endnu ikke lykkedes at gennemføre testene tilfredsstillende, og den seneste tidsplan sigter mod en deadline i 2010.

Rigsrevisionen oplyser i et notat til statsrevisorerne, at den kommende undersøgelse vil dreje sig om fire punkter.

Først skal det vurderes om testene på nuværende tidspunkt lever op til deres formål.

Desuden vil styringen af projektet, projektets økonomi samt de oplysninger som Folketinget har fået om sagen, blive undersøgt.

Bodsøvelser

De nationale test har efterhånden en lang historie af fejlslagne forsøg bag sig, og Skolestyrelsen, som har ansvaret for de nationale test, har også været plaget af it-problemer i et sideløbende projekt, hvor afgangseksamenerne skal gøres elektroniske.

Leverandøren af it-understøttelsen til de nationale test, Cowi, har allerede måttet punge ud med en bod for problemerne på 1,3 millioner kroner.

Det kan dog være at Cowi ikke engang når at se systemerne i drift. Cowi har fået opgaven på en rammeaftale, som udløber i august. Den bliver dog ifølge Skolestyrelsen forlænget ind til næste år.

Inden da vil Rigsrevisionen dog have kastet mere lys over forløbet. Rigsrevisionen forventer at aflevere sin beretning i slutningen af 2009.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S