Fyringer skal redde Zepto i 2009

Zepto forudser et stort fald i omsætningen i 2009, men omkostningsreduktionerne - derunder fyringer - i 2008 bringer selskabet i balance, vurderer direktør Lasse Frost.

Artikel top billede

Lasse Frost, administrerende direktør i Zepto, vurderer, at finanskrisen stilner af i 2010.

Det danske bærbar- og tv-producent Zepto skar i 2008 forretningen til, og det skal redde Zepto i det nye år.

De nedbragte omkostninger betød blandt andet et farvel til flere medarbejdere, men det reddede ikke regnskabet for 2008.

Virksomheden kom ud af regnskabsåret med et underskud på 15 millioner kroner, mens omsætningen lød på 175 millioner kroner.

Begge dele var dårligere end året før, og i 2009 forventer virksomheden, at omsætningen dykker helt ned til 115 millioner kroner.

"Det er et dramatisk fald i omsætningen, men det er også et dramatisk fald i vores omkostningsstruktur. Vi er i den situation, at vi kan håndtere en ret stor omsætning med et relativt lille personale på baggrund af de investeringer, vi har lavet, hvor vi har automatiseret hele vores proces - lige fra varemodtagelse til den bliver bygget og sendt ud," siger Zeptos administrerende direktør, Lasse Frost.

Blandt omkostningsreduktionerne var en række fyringer.

"Hele den proces har vi brugt mange år på at udvikle og gøre fuldstændig automatiseret, og det betyder, at vi har mulighed for at skære ret kraftigt i vores omkostninger, når salget falder," siger Lasse Frost.

Frost: Overskud sidst i 2009
På trods af det dramatiske fald i omsætningen forventer Lasse Frost, at selskabet kan vende forretningen i anden halvdel af 2009.

Samlet set vil underskuddet kun lyde på 2,9 millioner kroner i 2009, lyder det fra selskabet.

Zepto har igennem årene oplevet vækst, og derfor er udgifter også steget for at kunne følge med i perioden, lyder det fra Lasse Frost.

"Du investerer også ret kraftigt i personalet, som også er en væsentlig del for at kunne stå imod en vækst. Når du pludselig ikke vækster mere, er du nødt til at fokusere på din omkostningsstruktur og skære væsentligt ned på vores omkostningsstruktur. Det har vi ikke haft mulighed for i 2008 før i sidste kvartal, og derfor får vi effekten af de omkostninger, vi har skåret, her i tredje og fjerde kvartal i 2009," siger Lasse Frost.

I forbindelse med årsregnskabet meddeler selskabet også, at Lasse Frost samt investoren og milliardæren Karsten Ree vil bidrage økonomisk til selskabet. Direktøren forsikrer, at det ikke er udtryk for problemer i Zepto.

"Vi vil gå ind og give selskabet et ansvarligt lån, hvis der er behov for det. Det er ikke sådan, at virksomheden på nogen måder er i vanskeligheder. Det er for at fortælle omverdenen, at vi sidder med en ejerkreds, en bestyrelse, en storaktionær og direktøren, som bakker op om virksomheden og tror på forretningsmodellen og selskabet," siger Lasse Frost.

Direktøren understreger samtidig, at selskabet er rustet til at klare sig igennem et hårdt 2009. Personligt tror han, at finanskrisen vender i 2010.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S