Nu er det tæt på: IBM køber Sun

Det ser omsider ud til, at IBM mener det alvorligt. Firmaet agter at købe Sun for et tocifret milliardbeløb. Handlen kan være i stand hvert øjeblik.

Artikel top billede

Der har været blæst om den store handel mellem IBM og Sun Microsystems, men nu erfarer Wall Street Journal, at afslutningen nærmer sig.

Rygterne har svirret længe. IBM vil overtage Sun Microsystems i en kæmpehandel.

Nu skulle forhandlingerne ifølge Wall Street Journal være gået ind i den afsluttende fase, og en aftale kan blive en realitet, hvornår det skal være.

I følge kilder tæt på forløbet, diskuterer de to it-giganter i øjeblikket en aftale, hvor IBM betaler i omegnen af syv milliarder dollar, svarende til 39 milliarder danske kroner for at sikre sig Sun.

Sun-aktien steg i går på baggrund af forstærkede rygter om en snarlig handel. Aktien havde ellers været på en mindre nedtur midt i frygten for, at milliardhandlen var gået på grund.

Kritiske analytikere - glade konkurrenter

Giganthandlen møder nemlig modstand ikke mindst fra analytikere og advokater, der frygter, at den nye kæmpekonstallation kan munde ud i monopollignende tilstande.

Selskabernes konkurrenter tager imidlertid udfordringen med ophøjet ro.

Dells topchef Michael Dell mener ligefrem, at en handel vil kaste kunderne i armene på Dell.

Enslydende toner kommer fra Microsoft topdog Steve Ballmer, der mener, at en fusion vil gavne Microsoft.

Til sammen vil IBM-Sun få en markedandel på 65 procent i markedet for high-end Unix-servere og reelt hele markedet for båndbaserede lagringsløsninger.

Investorer frygter, at Sun-aktien, hvis handlen falder til jorden, vil opleve et drastisk dyk på højde med det, Yahoo-aktien oplevede, da forhandlingerne med Microsoft kuldsejlede.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS