Kort nyt: Elselskab nu med mobilt bredbånd

I Norge og Sverige gik mobilselskabet Nordisk Mobiltelefon - også kendt som Ice.net - i betalingsstandsning, mens forretningen kørte videre i Danmark. Nu har den danske forretning, der leverer mobilt bredbånd over hele Danmark via CDMA-teknologien, fået en ny ejer.

"Vores interesse i Ice.net Danmark har taget udgangspunkt i, at vi betragter mobilbredbånd som et godt supplement til fiberbredbånd," udtaler administrerende direktør Holger Blok fra EnergiMidt.

Dermed kan EnergiMidt nu tilbyde både fibernet og mobilt bredbånd til kunderne, og det fremgår allerede af selskabets hjemmeside.

Tidligere har der været forhandlinger mellem flere fiberselskaber og mobilselskabet 3, men de har ikke kastet noget af sig.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere