Kort nyt: Elselskab nu med mobilt bredbånd

I Norge og Sverige gik mobilselskabet Nordisk Mobiltelefon - også kendt som Ice.net - i betalingsstandsning, mens forretningen kørte videre i Danmark. Nu har den danske forretning, der leverer mobilt bredbånd over hele Danmark via CDMA-teknologien, fået en ny ejer.

"Vores interesse i Ice.net Danmark har taget udgangspunkt i, at vi betragter mobilbredbånd som et godt supplement til fiberbredbånd," udtaler administrerende direktør Holger Blok fra EnergiMidt.

Dermed kan EnergiMidt nu tilbyde både fibernet og mobilt bredbånd til kunderne, og det fremgår allerede af selskabets hjemmeside.

Tidligere har der været forhandlinger mellem flere fiberselskaber og mobilselskabet 3, men de har ikke kastet noget af sig.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S