Microsoft får milliardstraf for at kopiere software

Softwaregiganten Microsoft er ved en domstol i USA blevet dømt til at betale over to milliarder kroner i en patentsag. Microsoft har ifølge dommen kopieret anti-kopieringssoftware.

Artikel top billede

Det kan være dyrt at kopiere software, som man ikke har købt rettighederne til. Det plejer Microsoft at fortælle sine kunder og potentielle softwarepirater.

Men i en afgørelse i en patentsag ved en distriktsdomstol i New York har den amerikanske softwareproducent selv fået økonomiske smæk for at have fingrene for langt nede i andres software.

Microsoft er blevet dømt til at betale en erstatning på lige godt 2,1 milliarder kroner til australieren Richard B. Frederickson fra virksomheden Uniloc Private.

Han har nemlig et patent på en antikopierings-løsning, som Microsoft ifølge dommen har kopieret.

Microsoft har overfor nyhedsbureauet Reuters oplyst, at afgørelsen vil blive anket.

Aktivering og lås

Sagen drejer sig om den metode Microsoft bruger til licensering af nogle af virksomhedens produkter, blandt andet Office-pakken.

Metoden bygger på, at softwaren kun kan køre på en maskine ad gangen efter softwaren er blevet aktiveret. Tilbage i 2001, da Microsoft begyndte at bruge teknikken, hævdede Microsoft ifølge Betanews.com, at ideen var Microsofts egen. Det har Richard B. Frederickson nu rettens ord for ikke var tilfældet.

Han havde i 1996 taget patent på en lignende løsning, og retssagen har ifølge Betanews.com ikke drejet sig om Microsoft selv har fundet på en lignende ide, men i stedet har software-giganten argumenteret for at Fredericksons patent ikke er gyldigt.

Desuden argumenterede Microsoft for at ideen om software-aktivering er for åbenlys til at kræve et patent.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S