Microsoft får milliardstraf for at kopiere software

Softwaregiganten Microsoft er ved en domstol i USA blevet dømt til at betale over to milliarder kroner i en patentsag. Microsoft har ifølge dommen kopieret anti-kopieringssoftware.

Artikel top billede

Det kan være dyrt at kopiere software, som man ikke har købt rettighederne til. Det plejer Microsoft at fortælle sine kunder og potentielle softwarepirater.

Men i en afgørelse i en patentsag ved en distriktsdomstol i New York har den amerikanske softwareproducent selv fået økonomiske smæk for at have fingrene for langt nede i andres software.

Microsoft er blevet dømt til at betale en erstatning på lige godt 2,1 milliarder kroner til australieren Richard B. Frederickson fra virksomheden Uniloc Private.

Han har nemlig et patent på en antikopierings-løsning, som Microsoft ifølge dommen har kopieret.

Microsoft har overfor nyhedsbureauet Reuters oplyst, at afgørelsen vil blive anket.

Aktivering og lås

Sagen drejer sig om den metode Microsoft bruger til licensering af nogle af virksomhedens produkter, blandt andet Office-pakken.

Metoden bygger på, at softwaren kun kan køre på en maskine ad gangen efter softwaren er blevet aktiveret. Tilbage i 2001, da Microsoft begyndte at bruge teknikken, hævdede Microsoft ifølge Betanews.com, at ideen var Microsofts egen. Det har Richard B. Frederickson nu rettens ord for ikke var tilfældet.

Han havde i 1996 taget patent på en lignende løsning, og retssagen har ifølge Betanews.com ikke drejet sig om Microsoft selv har fundet på en lignende ide, men i stedet har software-giganten argumenteret for at Fredericksons patent ikke er gyldigt.

Desuden argumenterede Microsoft for at ideen om software-aktivering er for åbenlys til at kræve et patent.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S