Microsoft får milliardstraf for at kopiere software

Softwaregiganten Microsoft er ved en domstol i USA blevet dømt til at betale over to milliarder kroner i en patentsag. Microsoft har ifølge dommen kopieret anti-kopieringssoftware.

Artikel top billede

Det kan være dyrt at kopiere software, som man ikke har købt rettighederne til. Det plejer Microsoft at fortælle sine kunder og potentielle softwarepirater.

Men i en afgørelse i en patentsag ved en distriktsdomstol i New York har den amerikanske softwareproducent selv fået økonomiske smæk for at have fingrene for langt nede i andres software.

Microsoft er blevet dømt til at betale en erstatning på lige godt 2,1 milliarder kroner til australieren Richard B. Frederickson fra virksomheden Uniloc Private.

Han har nemlig et patent på en antikopierings-løsning, som Microsoft ifølge dommen har kopieret.

Microsoft har overfor nyhedsbureauet Reuters oplyst, at afgørelsen vil blive anket.

Aktivering og lås

Sagen drejer sig om den metode Microsoft bruger til licensering af nogle af virksomhedens produkter, blandt andet Office-pakken.

Metoden bygger på, at softwaren kun kan køre på en maskine ad gangen efter softwaren er blevet aktiveret. Tilbage i 2001, da Microsoft begyndte at bruge teknikken, hævdede Microsoft ifølge Betanews.com, at ideen var Microsofts egen. Det har Richard B. Frederickson nu rettens ord for ikke var tilfældet.

Han havde i 1996 taget patent på en lignende løsning, og retssagen har ifølge Betanews.com ikke drejet sig om Microsoft selv har fundet på en lignende ide, men i stedet har software-giganten argumenteret for at Fredericksons patent ikke er gyldigt.

Desuden argumenterede Microsoft for at ideen om software-aktivering er for åbenlys til at kræve et patent.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job