Bluetooth 3.0 giver højere hastigheder

Den trådløse dataoverførselshastighed kommer op på 24 megabit i sekundet med Bluetooth-standarden 3.0.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Specifikationen af den ny Bluetooth-standard, som vil sætte hastigheden op på den trådløse overførsel af data mellem udstyr som smartphones og bærbare, er nu blevet godkendt.

Den ny Bluetooth 3.0-standard øger hastigheden på den trådløse dataoverførsel til 24 megabit i sekundet fra tre megabit i sekundet, oplyser Michael Foley, som er executive director for Bluetooth Special Interest Group, der står for at udvikle standarden.

Bluetooth 3.0-specifikationen er en opdatering af Bluetooth 2.1-protokollen, som blev godkendt af gruppen i 2007.

Bluetooth-teknologi bruges almindeligvis til at forbinde trådløse høretelefoner til mobiltelefoner for at give håndfri kommunikation. Teknologien bruges også til at forbinde mobiltelefoner til bærbare for at synkronisere data eller overføre multimediefiler trådløst. Der er ifølge Bluetooth Special Interest Group solgt over to milliarder enheder med indbygget Bluetooth.

Godkendelsen udgør første skridt i adoptionen af den ny standard, og enheder baseret på Bluetooth 3.0-speficikationen vil være på markedet senere i år eller tidligt næste år.

"Vi kommer måske til at se en lille håndfuld enheder allerede til jul, men det tager som regel 9 til 12 måneder efter specifikationsgodkendelsen, før der er produkter på markedet," oplyser Foley.

Flere anvendelsesmuligheder

Den hurtigere overførselshastighed kan føre til, at teknologien vil blive brugt i anden forbrugerelektronik end kun mobiltelefoner.

"Vi forventer, at Bluetooth 3.0 vil finde vej ind i pc'er, mobiltelefoner, videokameraer, kameraer, tv, digitale fremvisere - ethvert produkt, som forbrugeren bruger til at overføre store datafiler såsom video, fotografier eller endda hele musikbiblioteker," forklarer Foley.

Den ny standard giver hurtigere dataoverførsel samtidig med at bruge mindre strøm, hvilket ifølge Foley giver forbrugerne højere fleksibilitet og længere batterilevetid i mobile enheder.

Den giver også en stabil forbindelse mellem forbundne enheder og fjerner dermed knasterne fra tidligere standarder, hvor forbindelsen kan blive brudt, hvis blot man stikker telefonen i lommen.

Bluetooth 3.0-radioen er baseret på Wi-Fi-standarder, hvilket giver højere dataoverførselshastighed og strømbesparende fordele for mobile enheder.

"Selvom højhastighedsradioen i sig selv kan være mere krævende for et batteri end den klassiske Bluetooth-radio, så er den ny radio i stand til at sende data hurtigere og vil derfor være i brug i kortere tid per datamængde," forklarer Foley.

Radioen bruger korte salver af Wi-Fi til at sende data, hvorefter den slukker, indtil der er brug for den igen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job