Ny MySpace-chef er tidligere Facebook-chef

News Corp. har valgt en tidligere Facebook-chef til at lede MySpace.

Artikel top billede

Owen van Natta kommer fra en stilling som administrerende direktør for onlinemusik-virksomheden Playlist.

Computerworld News Service: Dagen efter offentliggørelsen af, at MySpaces topchef, Chris DeWolfe, trækker sig fra posten, oplyser News Corp., at ny CEO bliver Owen van Natta, som tidligere har været vicepresident for drift hos Facebook.

Owen van Natta tiltræder som administrerende direktør med øjeblikkelig virkning.

Van Natta vil rapportere direkte til den tidligere CEO for AOL Jonathan Miller, der for nogle uger siden blev udnævnt til News Corp.s CEO for digitale medier og digital direktør.

Owen van Natta har også arbejdet for Amazon.com som vicepresident for den globale forretningsudvikling og kommer til MySpace fra onlinemusik-virksomheden Playlist, hvor han var administrerende direktør.

Miller skriver i en udtalelse, at Van Natta medbringer en "dyb forståelse" af sociale netværk, der sammen med hans erhvervs- og driftserfaring vil gøre det muligt for ham at føre MySpace til den næste vækstfase.

Van Natta kommer på banen, netop som MySpace, der engang var den ubestridte leder af de sociale netværks-sites, har mistet sin førerposition til Facebook.

Ved at vælge en person, der var tæt involveret i at bygge Facebook op, til hvad det er i dag, håber News Corp. tydeligvis, at MySpace vil få en hurtig tilførsel af best practices og gode strategier til at vinde tabt terræn tilbage.

Overhalet af Facebook

I marts 2008 havde Fox Interactive Medias sites, som også tæller MySpace, sammenlagt 88,3 millioner unikke besøgende fra USA. Dette antal var ifølge comScore i sidste måned faldet til 85,1 millioner. I samme periode steg antallet af unikke amerikanske besøgende på Facebook fra 36 millioner til 61,2 millioner.

På verdensplan overhalede Facebook MySpace sidste år. I december tiltrak Facebook ifølge Nielsen Online globalt set 108,3 millioner unikke besøgende, mens MySpace havde 81 millioner.

Facebook oplyste for nyligt at have opnået 200 millioner månedlige brugere. News Corp. udtalte i sidste uge, at MySpace på verdensplan har 130 millioner "passionerede tilhængere" og 1.600 ansatte.

Den tid, som medlemmer bruger på Facebook, eksploderede mellem december 2007 og december 2008 med 566 procent fra 3,1 milliarder minutter til 20,5 milliarder minutter, skriver Nielsen Online i en rapport, der udkom i sidste måned.

Facebook har med dette bruger-engagement det største gennemsnits-tidsforbrug per person - tre timer og 10 minutter - ud af de 75 mest populære online-netværk på verdensplan, påpeger Nielsen Online.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Statens IT

    Netscaler specialist til Statens It

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S