Artikel top billede

F-Secure har opgjort, at godt halvdelen af de målrettede virusangreb i 2009 gik gennem PDF-formatet. Illustration: F-Secure

It-kriminelle har kastet kærligheden på PDF

Adobes PDF-format har i F-Secures opgørelse opnået den tvivlsomme ære at blive de it-kriminelles fortrukne våben til at sprede målrettede vira.

I 2009 stod PDF-filer for spredningen af lige omkring halvdelen af de målrettede virusangreb.

Det fortæller sikkerhedsfirmaet F-Secure, der i 2009 indtil videre har identificeret 663 forskellige målrettede angreb via filer. I 2008 identificerede F-Secure 1.968 forskellige målrettede angreb via filer.

I 2008 var tallet for angreb via PDF-formatet på cirka 28 procent.

Det skyldes ifølge sikkerhedsfirmaet kyniske overvejelser blandt it-kriminelle.

"I takt med, at der kommer mere og mere fokus på it-kriminalitet i samfundet, og vi alle sammen bliver klogere og mere forsigtig i vores omgang med it-sikkerhed, så skifter de it-kriminelle metoder for at få deres vira spredt, så de kan fortsætte med deres lyssky forretninger," siger Michael Dahl fra F-Secure Danmark.

"It-kriminelle benytter PDF-dokumenter, der generelt opfattes som låste og dermed sikre - men det er de absolut ikke mere. Man skal derfor forsat huske sin sunde fornuft, når man modtager filer på sin computer," siger han.

I 2008 var de mest benyttede værktøjer til målrettede virusangreb Microsofts Office-produkter som Excel, Word og PowerPoint, der samlet set stod for mere end 70 procent. I år er det tal faldet til 50 procent.

Microsofts kontorprogrammer fylder således stadig godt i landskabet, som det fremgår af grafikken øverst.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis