Sanders komité: Vi bør have en frekvensauktion

Højhastighedskomiteen foreslår videnskabsminister Helge Sander (V), at frekvenserne til fremtidens mobile bredbånd sælges på auktion i 2010.

Artikel top billede

Videnskabsminister Helge Sander (V) modtog i dag de første udtalelser fra Højhastighedskomiteen. (Foto: Torben Klint)

Sidst på året skal en auktion af radiofrekvenser finde sted. Det er frekvenser, som operatørerne kan bruge til trådløst og mobilt bredbånd.

Der har dog været en del debat, om auktionen bør finde sted og om timingen er den rigtige.

Derfor valgte videnskabsminister Helge Sander (V) for nylig, at Højhastighedskomiteen burde tage stilling til sagen om frekvenserne.

Mandag eftermiddag kom komiteen, der har til opgave at sætte skub i udbredelsen af hurtigt bredbånd, så med dets kommentarer til auktionen.

Højhastighedskomiteen med Erik Bonnerup i spidsen foreslår, at der afholdes en teknologineutral auktion fremfor en såkaldt skønhedskonkurrence, som også har været i spil.

"Vi siger, at det skal være teknologineutralt på den måde, at man får nogle sendemuligheder, og så må markedet, udviklingen og dem, der betaler for det, finde ud af, hvad der er mest brug for," siger formand Erik Bonnerup til Computerworld.

Problemer med skønhedskonkurrence

Ifølge formanden for komiteen er der en række problemer, hvis det bliver en skønhedskonkurrence, der afgør, hvem der ender med licenserne til at bruge frekvenserne - de såkaldte 2,5 gigahertz-radiofrekvenser.

"Man kan ikke kloge sig på, hvordan den teknologiske udvikling bliver og hvilke præcise behov, der kommer hos forbrugerne. Det bliver man nødt til, hvis det er en skønhedskonkurrence," forklarer Erik Bonnerup, der også henviser til, at EU anbefaler auktionsmodellen.

I 2001 blev frekvenserne til 3G-netværket solgt for 950 millioner kroner til hvert af de fire mobilselskaber, der købte en licens.

Højhastighedskomiteen anbefaler, at det ikke skal dreje sig om at provenu-maksimere denne gang.

"Vi er sat i verden for at komme med forslag til, hvordan man kan få højhastighedsbredbånd udbredt og brugt hurtigt, og her risikerer man i så fald, at nogle står af, og vi går jo ind for konkurrence. Samtidig betyder det, at virksomhederne ikke har pengene til at produktudvikle efterfølgende, hvis de skal betale mange penge 'up front'" fortæller Erik Bonnerup.

Hvornår? Og hvad med refarming-problemet?

Pengene skal stimulere bredbånd

Højhastighedskomiteen har i sin udtalelse også givet bud på, hvad statens indtægter på auktionen skal bruges på.

Her er forslaget, at pengene skal stimulere en udvikling, hvor det hurtige bredbånd vinder frem.

"Der er store behov inden for det offentlige, og så kunne man sige, at pengene skal allokeres til at udvikle nogle anvendelser inden for det offentlige. Det kan være inden for sundhedsvæsenet, uddannelse, ældre og handicappede. Der er noget i gang, men det kan udvikles mere og hurtigere," siger Erik Bonnerup.

Det vil desuden blive mere attraktivt at byde ind, hvis ministeren ender med at øremærke indtægterne fra frekvenserne til at stimulere it- og telebranchen, påpeger formanden for Højhastighedskomiteen.

"Hvis dem, der skal give tilbud på frekvenserne, ved, at der kommer flere anvendelser hos det offentlige, så vil de også give mere for frekvenserne," lyder ræsonnementet fra Erik Bonnerup.

Auktion - hvornår?

I forbindelse med Højhastighedskomiteens arbejde har det også været nævnt som et problem, at auktionen ville finde sted, inden Højhastighedskomiteen kom med sit endelige forslag til, hvordan fremtidens bredbåndsmarked i Danmark kunne hjælpes på vej.

Problemet var, at teleselskaberne kunne ende med at købe en frekvens, som pludselig mistede sin værdi, fordi komiteens forslag pegede i en anden retning. Den tvivl ønsker komiteen at komme til livs ved at flytte auktionen fra fjerde kvartal i år til første kvartal 2010.

Dermed når Højhastighedskomiteen at komme med sine forslag ved årets udgang, inden auktionen finder sted.

Derudover har der været en tvist omkring 900 megahertz-frekvensbåndet, som tre af mobiloperatørerne alle har dele af, mens mobilselskabet 3 står uden.

Dette frekvensbånd har en bedre rækkevidde end de bånd, som 3 står med, og 3 ønsker at blive tildelt en bid, inden 2,5 gigahertz-auktionen finder sted.

"For dem, der er i markedet i dag, vil det være rart at få afklaret omfordeling af 900 megahertz-frekvenserne, men det bør højest blive trukket et kvartal mere end først planlagt. Det kan lægge pres på dem. 'Nu må I se at blive enige om refarmingen, og hvis I ikke kan det, så kommer auktionen uden denne afklaring'," siger Erik Bonnerup.

Se udtalelsen fra Højhastighedskomiteen her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision