Hvad bliver din mærkesag, Klaus Kvorning Hansen?

Fem skarpe: Dansk IT's nye formand vil have flere medlemmer i foreningen og komme med markante synspunkter, der er sagligt funderede. Digitale kompetencer bliver et af omdrejningspunkterne.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Klaus Kvorning Hansen, direktør i Pen-Sam, er ny formand for de godt 5.600 medlemmer i Dansk IT.

Computerworld fangede ham i en pause til foreningens årsmøde for at høre, hvilke mål han har som ny formand?

Hvad ser du som de vigtigste opgaver for Dansk IT?

"Det er at forblive en vital organisation og repræsentere alle de it-professionelle i Danmark. Det er indadtil.

Udadtil bliver det at sikre, at der fortsat bliver fokuseret på it som en mulighed for værdiskabelse og ikke bare som et værktøj for effektivisering. Og med værdiskabelse mener jeg også generelt i samfundet."

Hvad er de største problemer it-Danmark står overfor?

"Det er at håndtere en økonomisk krise og at bevise, at it er en måde at komme ud af krisen på. It er et sted, hvor man kan satse i en krisesituation og opdyrke nye forretningsmuligheder og forbedre eksisterende forretninger.

På længere sigt er det at realisere den vision, som mange har om at gøre Danmark til en førende it-nation. Det vil sige at sikre it for alle, både som en teknisk disciplin og som et sæt af værktøjer man generelt kan bruge til værdiskabelse. Også strukturelt og samfundsmæssigt, det er helt centralt fortsat at have fokus på at opbygge it-kompetencer på alle niveauer i samfundet."

Hvad bliver din mærkesag som formand for Dansk IT?

"Der bliver nok to: Det ene er at få flere medlemmer til foreningen. Vi skal udvide foreningens base, så vi omfatter alle it-professionelle og it-interesserede i Danmark.

Den anden er at fokusere på udbredelsen af digitale kompetencer, herunder også rekruttering af unge til de egentlige målrettede it-uddannelser.

Jeg har også meget fokus på at støtte det offentlige i at udbygge it-infrastrukturen i det offentlige, men med hensyn til kompetencerne, så er ideen også at skabe forudsætninger for de løsninger, der kommer. En af forudsætningerne er, at borgerne er i stand til at gøre brug af de her ydelser.

Det skal på en måde være en dobbelt strategi, hvor man skaber ydelserne, men samtidig sikrer at brugerne kan følge med. Hvis borgerne kan stille krav som kompetente brugere og medskabere af de her løsninger, så tror jeg, at vi som nation kan tage et spring, som andre måske ikke kan tage i samme takt som os."

Hvad kan du bidrage med som person på denne post?

"Jeg håber at kunne bidrage med en lang erfaring med at arbejde med it. Både som it-chef men også som topleder på forretningssiden, så jeg har en dobbelthed i min profil.

Jeg håber meget, at jeg kan være med til at repræsentere det synspunkt, der også er stigende anderkendelse af: At it er et forretningsmiddel, ikke en teknisk disciplin. På foreningssiden vil jeg gerne være med til at sikre, at Dansk IT taler med endnu større vægt i fremtiden. Der har den afgående formand Lars Mathiesen gjort en stor indsats, og det arbejde skal vi fortsætte;" siger han.

Hvordan får Dansk IT mere indflydelse?

"Det går gennem medlemmerne. Ikke bare ved at have mange medlemmer, men ved at have aktive medlemmer. I Dansk IT har det altid været gennem fagråd og netværk, at vi genererer ny viden og nye synspunkter.

Derigennem kan vi føde nye synspunkter, som repræsenterer mange medlemmer, og som er højt kvalificerede og dannet ud fra indsigt. Vi kan vinde indflydelse ved at have sagligt funderede, men også markante synspunkter, der hvor it er centralt for Danmark," siger den nye formand, Klaus Kvorning Hansen.

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)