Film- og musikbranche anker Pirate Bay-dom

Pirate Bay-sagen bliver nu også anket af film- og musikbranchen, fordi erstatningen er ikke er stor nok. Pirate Bay-stiftere har for længst selv anket dommene.

Artikel top billede

Gottfrid Svartholm Warg og Peter Sunde fra Pirate Bay sammen med Peter Althin (th.), som er advokat for Sunde. Foto: Pär Rittsel, pcforalla.se.

Pirate Bay-dommen på et års fængsel og en fælles erstatning på over tyve millioner kroner er for længst anket af de fire dømte Pirate Bay-stiftere.

Men nu anker også rettighedshavere sagen til en højere retsinstans, skriver Svenska Dagbladet.

Årsagen er, at rettighedshaverne ifølge avisen ikke mener, at den idømte erstatning på lidt mere end tyve millioner kroner er stor nok.

Oprindeligt havde plade- og filmindustrien krævet en erstatning på omkring 70 millioner kroner, men det krav blev af Tingsrätten nedsat til godt 20 millioner kroner. Samtidig er hensigten at få stifterne af The Pirate Bay dømt for såkaldt "forberedelse til overtrædelse af ophavsretten", skriver avisen.

Anken skyldes ifølge rettighedshavernes advokat i sagen, Peter Danowsky, at den skade, som Pirate Bay har forsaget, er væsentligt større.

Derfor bør sagen prøves for den højere retsinstans Hovrätten, fortæller Peter Danowsky til Svenska Dagbladet.

"Spørgsmålet om, hvilken kompensation en overtrædelse af ophavsretsloven skal resultere i, bør prøves fuldt ud for Hovrätten," siger Peter Danowsky til avisen.

Forsvarer uenig

Ikke overraskende har Peter Althin, der er forsvarer for Pirate Bay-talsmand Peter Sunde, en anden opfattelse af sagen.

"Vedrørende spørgsmålet om fastsættelsen af skadens omfang, indkaldte jeg professor Roger Wallis til Tingsrätten - alle andre eksperter havde forbindelser til sagsøgerne og var ikke uvildige. Han (Roger Wallis, red.) siger, at det ikke er muligt at fastlå, om de (rettighedshaverne, red.) i det hele taget har lidt nogen skade. Det er imidlertid ikke taget med i domsudskriften, ud over, at det er nævnt, at han er indkaldt. Hans oplysninger er overhovedet ikke medtaget, hvilket er ret bemærkelsesværdigt," siger Peter Althin til Svenska Dagbladet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S