Service Pack 2 til Vista - få overblikket her

Mens al opmærksomheden i de seneste måneder er gået til det kommende Windows 7, frigav Microsoft i denne uge Service Pack 2 til Vista. Her kan du læse om indholdet i SP2.

Artikel top billede

Da Service Pack 2 til Windows XP i sin tid blev frigivet, var der tale om markante forbedringer af blandt andet sikkerheden i styresystemet.

I denne uge frigav Microsoft så SP2 til storebroderen Vista, og spørgsmålet er, hvor meget denne opgradering kan gøre for det hårdt prøvede operativsystem, der har måttet se det kommende Windows 7 løbe med al opmærksomheden i den seneste tid.

SP2 til Windows Vista kommer sammen med SP2 til Windows Server 2008. På den officielle Vista-blog skriver Microsoft, at den kombinerede pakke skal gøre udrulningen lettere for it-administratorer.

SP2, der afløser SP1 fra marts 2008, findes endnu ikke i en dansk version, og der vil gå yderligere et par uger, før den automaisk dukker op via Windows Update. Man kan dog hente den engelske version manuelt allerede nu.

Som Microsoft også skriver på bloggen, så er det fleste af opdateringerne i SP2 allerede tilgængelige som individuelle downloads, så SP2 er først og fremmest en samlet opdatering, der sikrer, at man har installeret alle de nye opdateringer til styresystemet. Når det er sagt, så ligger der flere interessante tiltag i SP2 til Vista.

Microsoft: Her er forbedringerne
Et af de største kritik-punkter af Vista har været de kompabilites-problemer, som mange brugere måtte kæmpe med specielt i starten.

Med SP2 er det Microsofts mål, at tredjeparts-applikationer skal køre uden problemer. Konkret nævner selskabet, at Spysweeper og ZoneAlarm med SP2 også vil fungere med POP3 email-konti.

Af andre konkrete forbedringer nævner Microsoft, at man med SP2 også kan understøtte 64-bit CPU'er fra VIA Technologies.

Derudover har Vistas understøttelse af trådløse standarder fået et løft, så systemet nu understøtter den nyeste version 2.1 af Bluetooth-standarden og er bedre til at genetablere forbindelsen til WiFi-netværket efter dvale.

SP2 skal efter Microsofts udsagn også forbedre ydeevnen i sidebaren på Vista-skrivebordet, og blandt de nye muligheder er også, at Vista-brugerne nu kan brænde Blu-Ray diske uden ekstra software.

Microsoft gør desuden en del ud af at fortælle om Windows Search 4.0, der kommer med servicepakken og skal gøre indekseringen og søgeresultaterne i Vista bedre, når man leder efter specifikke dokumenter, e-mails, musik-filer, billeder og andet på computeren.

Se hele listen med forbedringer her.

Det mener anmelderne om SP2

Det er endnu småt med anmeldelserne af den endelige version af SP2 til Vista, men beta-versionen, som blev frigivet for nogle måneder siden, har generelt skabt positive reaktioner.

Techradar.com har dog en længere gennemgang af SP2 - den endelige version - og her hæfter man sig specielt ved muligheden for nu at kunne brænde Blu-Ray-diske uden ekstra software.

Desuden bemærkes det, at det går markant hurtigere, når man flytter filer fra en mappe til en anden eller til et eksternt drev, ligesom Microsofts løfter om en bedre styring af strømforbruget på bærbare delvist bekræftes i anmeldelsen.

Microsoft-ekspert Paul Thurrott, der star bag siden SuperSite for Windows, havde forud for frigivelsen af den endelige SP2 også en gennemgang af opdateringen med udgangspunkt i beta-versionen

"Dem, der håber på dramatiske forbedringer i klient-OS'et, bør kigge efter Windows 7 frem for på Windows Vista med SP2. Når det er sagt, så opfylder SP2 kravene til en traditional servicepakke ved at samle tidligere frigivede opdateringer i en samlet pakke, der er let at udrulle og ikke forstyrer eller ændrer den daglige brug dramatisk," bemærkede Paul Thurrott blandt andet.

Op ad bakke for Vista

Windows Vista blev lanceret i 2005. Selvom styresystmet rummede store grafiske forbedringer i forhold til XP, blev netop dette genstand for en del kritik, fordi systemet var for tungt at bokse med.

Mange oplevede også prorblemer, når en printer skulle sluttes til, eller når forretnings-applikationerne skulle køre på den nye platform.

Da XP generelt er et velfungerende operativsystem, har mange valgt at beholde den Windows-version, ligesom mange virksomheder har nedgraderet ny-indkøbte Vista-computere til XP.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen