Skal man købe Vista-pc i en Windows 7-tid?

Microsoft har ikke nogen plan for, hvordan eller hvornår, firmaet vil give Windows 7-opgradering til nyindkøbte Vista-maskiner. Men det kommer, lyder det fra den danske divisionschef.

Artikel top billede

Windows 7 lanceres 22. oktober, og den amerikanske afdeling lover, at der vil bliver billig eller gratis opgradering fra Vista til Windows 7 for brugere, der køber en Vista-maskine i månederne op til lanceringen af Windows 7.

Microsoft vil dog ikke fortælle hvornår eller hvordan, en sådan opgradering kommer til at fungere i praksis.

Hvis jeg går ned og køber en pc i Fona i morgen, vil Windows Vista så blive opgraderet til Windows 7, når programmet kommer?

"Det er for tidligt at sige endnu. Jeg kan først give detaljer på et senere tidspunkt," siger Kamilla Jørning Roost, divisionschef for Windows hos Microsoft Danmark.

"Der vil blive et opgraderingsprogram, hvor man inden for et vist tidsrum har mulighed for at opgradere, enten gratis eller til en favorabel pris," siger hun.

Som forbruger kunne det være rart at vide hvornår og hvordan, det kommer til at foregå?

"Du har fuldstændig ret, og så snart vi er klar, vil vi offentliggøre alle informationerne for danske brugere på microsoft.dk," siger Kamilla Jørning Roost.

Windows 7 på dansk

Windows 7 bliver som nævnt lanceret 22. oktober, men de dansk-sprogede brugere kommer til at vente noget længere med at få deres version af styresystemet.

"Der plejer at gå cirka en måned, før de forskellige sprogversioner er klar. Vi er godt med i arbejdet, og derfor kan den danske version måske komme lidt hurtigere denne gang, men vi har ikke fastsat den endelige dato endnu," siger Kamilla Jørning Roost.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S