AidOnline: Web-aviserne har antik forretningsmodel

Annonce-tjenesten AidOnline forstår ikke, at netmedierne raser over selskabets forretningsmodel. De kan bare følge med nettets udvikling, lyder svaret fra AidOnline.

Artikel top billede

Når danske netmedier piver over, at en internet-tjeneste som AidOnline kommer på banen med en ny forretningsmodel på annoncemarkedet, er det fordi mediehusene ikke formår at tænke ud af boksen og tjene deres penge på en ny, tidssvarende og innovativ måde.

Det mener partner og talsmand Rasmus Bjerngaard fra AidOnline, som dagen igennem er blevet angrebet fra flere mediehuse og branchesammenslutninger.

Han forstår ikke den hårde kritik, der er haglet ned over den én dag gamle internettjeneste, som blokerer for netmediernes reklamer og i stedet sætter sine egne annoncer ind med det formål at give 80 procent til hjælpeorganisationer og selv score 20 procent til at drive virksomheden for.

"Tendensen er jo, at bannerreklamer er ved at uddø. Derfor har flere mediehuse allerede diskuteret, hvordan de kan strikke deres økonomi sammen, og det er helt nødvendigt, hvis de vil overleve," siger Rasmus Bjerngaard til Computerworld.

Genopliver bannerreklamerne

Rasmus Bjerngaard understreger, at når mediehusene klager over AidOnline, er det fordi, de ikke selv har formået at komme videre med nye forretningsmodeller og i stedet klynget sig til bannerreklamer, der også er AidOnlines forretningsmodel.

"Vores fokus er at rejse penge til velgørende formål. Og derfor genopliver vi bannerreklamerne på en måde, så de støtter vores formål," understreger Rasmus Bjerngaard.

Han fremhæver også, at brugerne bare kan slå AidOnline fra og til, som det passer dem.

"Vi kun gør det, som helt almindelige adblockere gør."

Rasmus Bjerngaard kan heller ikke se hold i de beskyldninger fra blandt andre Foreningen af Danske Internet Medier (FDIM), som langer ud efter AidOnline med trusler om fogedforbud, fordi AidOnline ifølge FDIM har en uetisk forretningsmodel.

Alternative online-forretningsmodeller

"Vi kontaktede FDIM i november for at fortælle om vores koncept med ad-blockere og alternative annoncer, men foreningen har ikke kontaktet os én eneste gang," siger Rasmus Bjerngaard, som derfor er noget uforstående over for, at FDIM først reagerer "ét minut i tolv".

FDIM-formand Christian Peytz fastslår over for Computerworld, at han har kommenteret sagen over for it-mediet Comon i november måned.

Et bud på det nye internet

Rasmus Bjerngaard ser selv AidOnline som et bud på en ny forretningsmodel på nettet.

"Udviklingen på nettet går rigtig hurtigt, og jeg er sikker på, at medierne med tiden retter sig efter den udvikling. Vores bud på annoncer er jo bare et eksempel på, at man kan sælge annoncer på en bæredygtig måde, som både vi, netbrugere og hjælpeorganisationer kan være glad for," siger Rasmus Bjerngaard.

Han ønsker ikke at kommentere på konkrete indtægter til AidOnline og hjælpeorganisationerne, da selskabet endnu kun er i sin spæde vorden.

Står ikke alene

Den danske virksomhed AidOnline står ikke alene med synspunktet om, at bannerreklamer er en forældet forretningsmodel på nettet.

Mediemogulen Rupert Murdoch har flere gange i løbet af foråret været ude og pointere, at online-medierne bør kigge mere på brugerbetalte abonnementer for at få forretningen til at løbe rundt frem for at satse på bannerannoncerne.

Og brugerbetaling ser CBS-professor Niels Bjørn-Andersen også god ræson i. Han advarer dog mediehusene om at kaste sig blindt ud i at kræve betaling for alt, hvad de publicerer.

"Folk vil have relevant og vitalt indhold, der passer til deres job- og fritidsinteresser. Men man skyder sig selv i foden, hvis man gør det besværligt og kræver betaling, hver gang en bruger skal læse en artikel," siger han til Computerworld.

Niels Bjørn-Andersen foreslår derfor i stedet en abonnementsservice, som det kendes fra blandt andet The Wall Street Journal.

"The Wall Street Journal er så vigtig en avis, at forretningsfolkene er villige til at betale for online-indholdet. Du kan simpelthen ikke arbejde på Wall Street, hvis du ikke har adgang til det seneste stof," siger CBS-professoren.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS