Ny Palm-smartphone skal gøre iPhone kunsten efter

Den gamle PDA-producent Palm har lanceret sit svar på Apples iPhone. Anmelderne er moderat begejstrede, men spørgsmålet er, om der stadig er plads til Palm på smartphone-markedet?

Artikel top billede

Da Palm lørdag lancerede sin nye smartphone, Palm Pre, var der kø foran flere af de amerikanske Sprint-butikker, hvor telefonen sælges, men dog ikke noget, der kan sammenlignes med lanceringen af iPhone.

For selvom Palm Pre netop skal kæmpe mod den fremadstormende iPhone, får den gamle PDA-producent svært ved at gøre Apple kunsten efter.

Sådan lyder de umiddelbare vurderinger fra de mobil-anmeldere, der har haft apparatet i hånden.

Walt Mossberg fra Wall Street Journal skriver, at Pre potentielt er den stærkeste rival til iPhone foran blandt andre Google-telefonen G1 med Android og RIMs BlackBerry Storm - hvis ellers Palm får styr på applikations-butikken.

"Pre's største svaghed er dens app store, App Catalog. Ved lanceringen har den kun omkring et dusin applikationer sammenlignet med flere end 40.000 til iPhone og tusindvis til G1 og de nye BlackBerry-modeller."

Endnu værre er det, at App Catalog ikke er færdigt. Det er umodent, en beta, og Palm mangler stadig at frigive værktøjerne til at gøre Pre-applikationer tilgængelige for mere end en lille gruppe af udviklere," skriver Walt Mossberg.

Palm har ellers netop forsøgt at appellere til udviklerne i forbindelse med lanceringen af det Linux-baserede operativsystem til Palm Pre, WebOS.

Efterligner Apple

Amerikanske PC World giver Pre 82 point ud af 100 mulige, og skriver, at det fysiske keyboard, der skal differentiere Palm Pre fra iPhone, ikke er designet godt nok. Blandt andet er flere af tasterne placeret uheldigt.

Keyboard-kritikken finder man også hos Cnet, der samtidig skriver, at batteriet ikke er godt nok.

Generelt får Palm dog ros for et lækkert design og for touch-skærmen, der langt hen ad vejen styres på samme måde som skærmen på en iPhone, der nærmest er blevet en de facto standard inden for touch-skærme.

Skærmen er ikke det eneste, som Palm har hentet inspiration til hos Apple. Selve synkroniseringen af billeder, videoer og musik mellem Pre og computeren foregår såmænd via Apples software iTunes.

Se video om Palm Pre

Selvom Palm hvad angår tekniske specifikationer på Pre sagtens kan matche iPhone, bliver det svært at gøre Apple kunsten efter, når det kommer til det masse-hysteri, der prægede lanceringen af iPhone for efterhånden et par år siden.

Dertil kommer, at Apple er på vej med et helt nyt og forbedret operativsystem til iPhone, ligesom der også er rygter om helt nye iPhone-modeller.

Øverst på den globale smartphone-trone finder man fortsat finske Nokia, der dog i de senere år har oplevet stigende konkurrence fra nye spillere som Apple og Google, der står bag Android-styresystemet, der netop er lanceret i Danmark.

De seneste tal fra analysehuset Gartner viser, at Nokia fra første kvartal 2008 til første kvartal i år gik fra en global markedsandel på smartphone-markedet på 45,1 procent til 41,2 procent.

RIM, der står bag BlackBerry, øgede markedsandelen fra 13,3 procent til 19,9, og Apples iPhone voksede fra 5,3 til 10,8 procent.

Indtil videre lyder meldingen fra Palm, at Pre vil komme til Europa i løbet af 2009, men der er endnu ikke meldt noget konkret ud om det danske marked.

Video om Palm Pre:

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S