Damgaard-brødrene taber over en milliard

Massive frasalg med tab kombineret med finanskrise, har det seneste år barberet mere end en milliard kroner af Preben og Erik Damgaards to fællesejede selskaber.

Artikel top billede

Det strammer til for to af Danmarks gennem tiden største it-succeser.

Erik og Preben Damgaard har på et år realiseret et tab på én milliard og 69 millioner kroner i deres to fællesejede investeringsselskaber, Erik Damgaard Porteføljeinvest A/S og Damgaard Company A/S.

Det skriver Dagbladet Børsen i dag.

Erik Damgaard har solgt massivt ud af sin portefølje af aktiver, hvilket har betydet, at Nordea har nedbragt bankens milliardengagement, mens det blev til et realiseret tab på 713 millioner kroner efter skat for Erik Damgaard Porteføljeinvest.

Dertil kommer et tab efter skat på 356 millioner kroner hos Damgaard Company, der har Preben Damgaard som største aktionær og Erik Damgaard som næststørste.

De store tab skyldes til dels, at brødrenes bankforbindelser har tvangssolgt Erik Damgaards selskabs aktiver for at få nedbragt deres engagementer, ligesom der har været stor ubalance mellem selskabets aktier og gældsforpligtelser, skriver ledelsen i det endnu ikke offentliggjorte regnskab.

Dagbladet Børsen har regnet ud, at de to brødre tilsammen hæfter for 822 millioner kroner i kautioner for blandt andet venner og forretningsforbindelser, som ikke alle sammen hører til de mindst pressede i finanskrisen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S