Adobe lukker 13 kritiske huller i Reader og Acrobat

Adobe udgiver første planlagte kvartårlige sikkerhedsopdatering samme dag som Microsofts månedlige sikkerhedsopdatering.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Computerworld News Service: Adobe har udgivet kritiske sikkerhedsrettelser, der lukker 13 huller i Reader og Acrobat.

Sikkerhedsrettelserne er udgivet tirsdag - præcis samme dag som Microsofts månedlige sikkerhedsopdatering, hvilket gør det til en hektisk opdateringsdag for visse systemadministratorer.

Microsoft retter i denne omgang hele 31 fejl inklusiv kritiske sårbarheder i Windows, Office og Internet Explorer.

Adobes software er i stigende grad blevet mål for angribere, som har fundet måder at udnytte sårbarheder i koden til at installere malware på computere. Det sker ved at narre et offer til at åbne en pdf-fil indkodet med skadeligt indhold.

"Disse sårbarheder kan få applikationen til at gå ned og kan potentielt gøre det muligt for en hacker at tage kontrol over det påvirkede system," skriver Adobe i sikkerhedsadvarslen.

Adobes rettelser er til Windows og Mac. Unix-platformen må vente på rettelserne indtil næste uge, skriver Adobe.

Adobe er nu gået over til regelmæssige, kvartårlige sikkerhedsopdateringer for at gøre det lettere for kunderne at planlægge. Hvis virksomheden holder sig til tidsplanen, vil den næste opdatering fra Adobe komme 8. september.

Lavt hængende frugt

Andre filformater er også kommet under angreb i de seneste år heriblandt fra Microsoft Office og Apples QuickTime. Faktisk mangler Microsoft stadig at lukke en offentlig kendt sårbarhed ved, hvordan DirectShow læser QuickTime-filer.

Denne sårbarhed er ifølge Microsoft blevet udnyttet af hackere i et lille antal online-angreb.

Selvom disse filformat-angreb sjældent griber om sig, kan de være svære at forsvare sig imod, da der er så mange forskellige programmer - selv antivirus-programmer - der kan være mål for disse angreb.

Filformat-angreb er den ny "lavt hængende frugt" for hackere, mener Steve Manzuik, som er senior manager of security research hos Juniper Networks.

"Det er sandsynligvis temmelig svært for den gennemsnitlige bruger at være sikker," tilføjer han. "Hvis nogen har et stort nok ønske om at hacke dig, så vil de kunne gøre det."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job