Forsvarer: Stein Bagger er charmerende

Stein Baggers forsvarer mener, at Stein Bagger skal under seks år i fængsel. "Stein Bagger er charmerende," siger forsvaren.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Stein Baggers forsvarer, Lars Kjeldsen, peger i sin afsluttende procedure på, at Stein Bagger blot skal under seks år i fængsel.

Lars Kjeldsen sammenligner Stein Bagger med Kurt Thorsen og Rasmus Trads.

"Spørgsmålet er, om Stein Bagger er værre end Thorsen og Trads," siger forsvaren.

Han forklarer, at Kurt Thorsen måske har fået strafferabat, fordi han var god til at synge.

Den kommentar fik tilhørerne i retten til at bryde ud i latter.

"Jeg synes også, Stein Bagger er charmerende," siger forsvareren videre.

Formidlende omstændigheder

Med Stein Bagger, som roligt sidder og følger med i de dokumenter, der gennemgås, ved sin side fremhæver forsvareren, at der er en række formildende omstændigheder.

Han peger på de forurettedes egen skyld.

"Hvorfor spørger leasingselskaberne ikke, hvorfor de ikke fremgår af IT Factorys regnskab?" spørger Lars Kjeldsen.

Her burde leasingforpligtelserne ifølge forsvareren have fremgået.

Allerede ved regnskabet fra 2006 burde leasingselskaberne have fundet ud af svindlen, mener Lars Kjeldsen.

"Kreditfolk må kunne læse et regnskab," siger han.

Han tordner mod leasingselskaberne:

"Man kan ikke se af leasingaftalerne, hvilken software der er tale om," siger Lars Kjeldsen og undrer sig højlydt over, at selskaberne har udlånt et to-cifret millionbeløb uden at vide noget om produkterne.

"De har været ligeglade," siger han.

Kontrol svigtede - medgerningsmand

"Alle kontrolfunktioner slog ud," fortsætter forsvareren.

"Banker var ikke omhyggelige. Det samme gælder revisorer, og bestyrelsen har heller ikke ført det tilsyn, som man sædvanligvis kan forvente," siger forsvaren.

"Det er groft sjusk," siger Lars Kjeldsen om KPMG's arbejde med at revidere IT Factorys regnskaber.

"En forstandig revisor skulle ikke have godtaget aftalerne," siger Lars Kjeldsen.

Forsvareren siger også, at medgerningsmanden, svenske Mikael Ljungman, kun var med til at bedrage for seks procent af det samlede beløb.

Dermed mener forsvareren ikke, man kan sige, at det er en skærpende omstændighed, at Stein Bagger har haft stor hjælp af medgerningsmænd til sine ugerninger.

Direkte angreb på anklager

Forsvareren gik i sin procedure også i kødet på anklager Per Justesen fra Bagmandspolitiet.

"Bagmandspolitiet profilerede sig på sagen," siger Lars Kjeldsen.

Forsvareren læser op fra et interview med anklageren i fagbladet DJØF, hvor Per Justesen angiveligt siger, at man vil profilere sig på sagen.

"Det gælder også kurator med mange beskyldninger mod Stein Bagger," siger forsvaren.

Lars Kjeldsen siger samtidig, at Stein Bagger blot ønsker at leve i fred og ro, når sagen er slut.

Anklageren har tidligere på dagen opgjort regnestykket for Stein Baggers svindel - beløbet endte på 971 millioner kroner.

Stein Bagger er fortsat sigtet i en anden sag, der handler om et overfald på investor Allan Vestergaard.

Læs alt om retsmøderne og IT Factory-sagen her.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job