Gratis Microsoft-sikkerhed gør ingen forskel

Microsofts gratis sikkerhedssoftware er minimumsbeskyttelse og vil ikke tage markedsandele fra betalte sikkerhedsløsninger. Tværtimod, mener etablerede sikkerhedskæmper.

Artikel top billede

Lanceringen af Microsofts gratis sikkerhedsprogram Windows Security Essentials vil ikke påvirke markedsandelene og forretningen hos de etablerede sikkerhedsfirmaer, mener to af de største firmaer på markedet, Kaspersky og Symantec.

Ifølge Stephane Le Hir, som hos Kaspersky er næstkommanderende for forbrugermarkedet i Europa er årsagen, at Windows Security Essentials kun tilbyder minimumsbeskyttelse.

Al kamp mod trusler en hjælp

"Det er altid godt, at nogen giver sikkerheden ekstra opmærksomhed. Hver dag kommer der tusinder af nye trusler. Det er en kampplads, hvor modstanderen er ny ondsindet kode. Så enhver hjælp er altid velkommen. Så det er absolut ikke dårligt, hvis Microsoft med dette leverer den basale sikkerhed.

Imidlertid er beskyttelsen ikke god nok. Malware kommer på flere måder, hackerne er kreative og udvikler konstant nye teknikker til at omgå disse produkter. Derfor kan en minimumsbeskyttelse vildlede forbrugeren, mener direktøren.

"Vi har undersøgt produktet, og det er tydeligt, at der kun er tale om minimumsbeskyttelse," siger Stephane Le Hir.

Han peger på, at Microsoft også selv i en række interviews har fortalt dette, og at Microsoft i den forbindelse anbefaler folk at overveje en betalt såkaldt Premium solution fra anti-virusfirmaerne.

Han fortæller, at forskellen mellem og betalt antivirus er, at den betalte løsning er en service, hvor firmaerne konstant opdaterer beskyttelsen, mens den gratis løsning bare er et program.

Undergraver gratis-marked

Derfor vil Microsofts nye indgang på sikkerhedsmarkedet med et gratis sikkerhedsprogram ikke koste omsætning for de etablerede firmaer på markedet, mener Stephane Le Hir.

Samtidig eksisterer der allerede gratis anti-virusprogrammer på markedet, fortæller Stephane Le Hir.

Og ikke nok med det. Faktisk forudser Kapersky, at Microsoft lancering endda vil svække markedet for de gratis anti-virus sikkerhedsprogrammer.

"For hvis du har brug for at stole på nogen, som gør noget gratis, er det måske den bedste løsning at stole på Microsoft," siger direktøren.

Bedre at stole på kendt afsender

"Det er et kommercielt firma, som forventes at følge en lovgivning. Når din anti-virus ikke har noget officielt firmanavn som afsender, hvem kan så være sikker på, hvad folk gør ved dine data, når de kører deres software på din computer," spørger Stephane Le Hir.

Stephane Le Hir fortæller, at en udbredelse af Windows Security Essentials også vil kunne give Microsoft styr på, hvad der sker på sikkerhedsmarkedet. Alle de gratis anti-virusprogrammer uden kontrol er nemlig ikke så godt for Microsoft, mener direktøren.

"Der er mere og mere falsk anti-virusbeskyttelse til rådighed. Kunder bliver snydt af software, som påstår at have fundet en virus, og som tilbyder at fjerne virus for et lille beløb. Nogle kunder udnyttes af uretfærdige firmaer," siger Stephane Le Hir.

Beskyttelse ikke god nok

Hos konkurrenten Symantec fortæller sikkerhedsekspert Ken Willén, at Symantec ser Windows Security Essentials som en nedskaleret udgave af Microsofts tidligere sikkerhedsprodukt Onecare

"Det er et begrænset produkt i forhold til det trusselsbillede som er netop nu. Derfor vil en sikkerhedsfikseret slutbruger være nødt til at investere i et mere komplet produkt," siger Ken Willén.

Og det går imod den tendens i markedet, som Symantec oplever nemlig, at man har behov for mere sikkerhed, fortæller Ken Willén.

Konkret mangler Windows Security Essentials web-, anti-spam- og identifikations-beskyttelse, når man eksempelvis logger på sin webbank, mener Ken Willén.

"Når vi ser på trusselbilledet de senere år, så er det netop her, at truslerne retter sig hen," siger Ken Willén.

Vil ikke koste kunder

Derfor ser Symantec ligesom Kapersky ikke Windows Security Essentials som en trussel mod markedsandelene. Ken Willén fortæller, at free- og shareware versioner af anti-virus software gennem de sidste tyve år har haft sin plads.

"Men vi ser ikke Microsofts indtræden på markedet som noget, der væsentligt vil ændre på forholdet mellem dem som gerne vil købe og have en fuld beskyttelse, og dem der benytter sig af gratis produkter," siger Ken Willén.

Han forklarer, at progammet på den ene side fjerner nogle sikkerhedstrusler. Men på den anden side kan programmet blive en sovepude, fordi beskyttelse mod anti-virus ikke er det største problem på nettet, siger Ken Willén.

Han forklarer, at en ondsindet hjemmeside udnytter sårbarheder i browseren. Og det beskytter anti-virus ikke imod.

Windows Security Essentials blev tirsdag frigivet i en række lande, men er stadig ikke tilgængelig for danske kunder. Andre versioner kan findes på denne side.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

    Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S