Jan Cilius: Jeg ønskede ikke at fortsætte

Statens It endte med at blive noget andet end den opgave, som den tidligere direktør Jan Cilius blev ansat til. "Så jeg har ikke ønsket at fortsætte," siger han til Computerworld.

Artikel top billede

Den tidligere direktør Jan Cilius forklarer, at han selv ønskede at stoppe hos Statens It.

"Det er bare en naturlig konsekvens af, at det er et noget anderledes projekt end det, jeg blev ansat til. Så jeg har ikke ønsket at fortsætte," siger han til Computerworld.

Jan Cilius forklarer, at det primært er samling af drift på kort sigt og i et mindre omfang.

"Det er nogle andre personlige egenskaber, der ligger i jobbet fremadrettet, som jo er fokuseret på drift og samling af nogle fællesskaber på den korte horisont," siger han.

Jan Cilius forklarer, at hans kompetencer mere egner sig til at opbygge en samlet struktur for it - som han har gjort det i private virksomheder.

Men han afviser, at være skuffet over, at Statens It ikke blev til det, der var planen i første omgang.

"Jeg er ikke skuffet. Det er nok den rigtige vej at gå i staten - med små afmålte skridt. Så skuffet er et forkert ord," siger han.

Samtidig konstaterer Jan Cilius, at it-ledelse er noget andet i det offentlige end i det private erhvervsliv.

"Ja, styringsmodellen er en ganske anden," siger han uden at uddybe hvordan.

Det ligger endnu ikke fast, hvad Jan Cilius skal lave i Skatteministeriet, hvor han fortsætter.

"Det er for tidligt at sige, men der er en masse spændende opgaver," siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect