Her er den nye chef for Statens It

Hun ændrer folks vaner med spidskompetencer inden for forandringsledelse. Det får den nye chef for Statens It, Lone Strøm, brug for i sit nye job, vurderer hun.

Artikel top billede

Konstitueret direktør for Statens It er tidligere vicedirektør i Økonomistyrelsen 41-årige Lone Strøm. Foto: Agnete Schlichtkrull.

I dag er første dag på arbejde som konstitueret direktør for Statens It for 41-årige Lone Strøm.

Hun er uddannet revisor, men har kæmpet sig op i embedsmandshierakiet med fokus på forandringsledelse.

Blandt andet har hun stået i spidsen for det andet af de to administrative servicecentre i staten - nemlig det, der skulle stå for fælles løn og regnskabsadministration.

"Vi går nu ind i tredje bølge med det projekt - og det forløber fint. Men man bliver selvfølgelig klogere, hver gang man integrerer et nyt ministerium," siger hun.

Det fælles økonomi-center er væsentlig længere fremme end Statens It. Hele 11 ministerier er allerede med i økonomi-centeret.

Lone Strøm ser frem til at komme i gang med opgaven med Statens It.

"Vi skal have os tunet ind på projektet, der er blevet nedskaleret i forhold til det oprindelige projekt," siger hun.

Og fokus bliver på at ændre folks vaner og hverdag, forklarer Lone Strøm, der har fem et halvt års erfaring som vicedirektør for Økonomistyrelsen.

"Det er et kæmpe stort forandringsledelsesprojekt med en masse it i," siger hun og påpeger, at man givetvis undervurderer projektet, hvis man ikke har forandringsledelsesbriller på.

Kommer uden stor it-erfaring

Hun har ingen teknologisk baggrund, men har via sin stilling i Økonomistyrelsen haft ansvar for en række digitaliseringsprojekter - og får i Statens It gode it-folk omkring sig.

"Man skal ikke være blind for, at der er masser af it i det her. Men der er også masser af mennesker, som kan it og it-kompetencer i projektorganisationen. Så på den måde bliver jeg dækket af på it-siden," siger hun.

"Man skal gå til det med ydmyghed, for it er en kompleks ting. Og det har jeg også øje for," siger hun.

"Men it kan ikke stå alene - det skal samtænkes med en ansvarlig økonomisk styring, forretningsforståelse for kunderne og vigtigst af alt motivation af medarbejderne. Og det mener jeg, at jeg kan bidrage effektivt til," lydet det.

Afløser Cilius

Hun afløser Jan Cilius, der har en fortid hos KPMG, GN Store Nord, IBM og Scanlines.

"Jeg har en fin dialog med Jan," siger Lone Strøm.

"Jan har været fair og professionel over for mig, og jeg anerkender det store arbejde, han har lagt i Statens It," siger hun.

I dag skal de to have de første møder om overdragelsen af jobbet.

Lone Strøm er gift, bor i Søborg og har to piger på 14 og 10 år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura