Microsoft bekræfter stor-angreb mod IE6 og IE7

Microsoft bekræfter, at der er stor-angreb i gang mod bestemte versioner af browseren Internet Explorer. Se her, hvordan du beskytter dig mod angrebet.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Computerworld News Service: For anden gang på seks uger bekræfter Microsoft, at hackere angriber en sårbarhed i DirectX. Denne gang sker det ved at angribe browseren Internet Explorer.

Microsofts sikkerheds-team har offentliggjort en bulletin, hvori det bekræftes, at der er angreb i gang. Bulletinen indeholder desuden oplysninger om, hvem der er især skal passe på.

Sårbarheden findes i Windows' DirectShow, der er en del af DirectX.

"Brugere snydes til at navigere til farlige websites," lyder det fra Chengyun Chu fra Microsofts sikkerhedsteam i et blogindlæg.

Brugere, der kører Internet Explorer 6 eller Internet Explorer 7 på Windows XP og Windows Server 2003, skal passe ekstra meget på angrebene, lyder det fra Microsoft.

Vista, Server 2008 samt IE 8 er ikke ramt.

Sårbarhed patches

Microsoft bedyrer, at sårbarheden vil blive lukket, men vil ikke sige, om det vil ske til den næste planlagte sikkerhedsopdatering, der kommer 14. juli.

Indtil sårbarheden lukkes anbefaler Microsoft, at man sætter 45 "kill bits" i den ActiveX-kontrol, der indeholder sårbarheden.

"Vi har identificeret, at ingen af de Active X Control Objects, der bliver hostet af msvidctl.dll er beregnet til at køre i IE. Derfor anbefaler vi, at man 'kill-bit'er' alle disse controls for at beskytte sig. Bivirkningerne er minimale," lyder det fra Chengyun Chu.

Der er dog en risiko ved kill bits, fordi det betyder, at man piller ved Windows' hjertekammer.

"Hvis du anvender Registry Editor forkert, kan det føre til alvorlige problemer, som kan betyde, at du bliver nødt til at geninstallere hele styresystemet. Det er på eget ansvar," lyder det fra Microsoft.

En nemmere måde er anvende et værktøj, som Microsoft har udviklet. Det kan du downloade her.

De første rapporter om angrebet kom fra det danske sikkerhedsfirma CSIS.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S