Sommer på jobbet med KMD's Karen Petersen

Presale-konsulent i KMD Karen Petersen har flyttet sin ferie for at få et stort projekt på plads.

Artikel top billede

Karen Petersen, som er presale-konsulent hos KMD, har for tiden masser af tid i produktionen, fordi en ny kunde skal implementeres. En fordel i varmen, for produktionsrummene er kølige. Foto: KMD

Hvor varmt er der lige nu hos jer?

"Hvad skal vi skyde på? 22-23 grader? Så det er ok. Jeg sidder i et storrums-kontor, men lige for tiden er jeg næsten halvdelen af tiden ude i vores produktion, og derude er der klimanlæg, så der er dejligt køligt. Der, hvor printerne og kuverteringsmaskinerne er, kan vi lige gå ud og køle ned," fortæller Karen Petersen.

Er der dresscode i KMD om sommeren?

"Nej, det er der ikke, og det er der heller ikke resten af året. Vi skal dog have sikkerhedssko på, når vi er i vores produktionslokaler, fordi der kører trucks rundt med papir og kuverter.

Hvorfor er du på arbejde nu?

Egentlig skulle jeg have ferie, men jeg er projektleder på et stort projekt, hvor vi lige nu er i gang med at implementere en ny stor kunde, BEC, som vi skal printe og kuvertere for i vores mailcenter. Vi skal printe og udsende kontoudtog, girokort, lister og lignende for BEC's kunder.

Jeg er projektleder på projektet, så jeg har kontakten til kunden og ressourcerne her i huset og har ansvaret for koordineringen. Vi er ved at implementere det lige nu, og det er et stort projekt.

I det her tilfælde har vi overtaget en opgave fra BEC's tidligere print-leverandør. Inden vi kører rigtig produktion, har vi testet og gennemført en prøveproduktion. Lige nu er vi ved at køre den sidste prøveproduktion, og så går vi i fuld produktion.

Er der fordele ved at arbejde om sommeren?

"Rent arbejdsmæssigt er der ingen forskel på, om det er sommer eller vinter. Det største problem er, at mange holder ferie, så det er svært at få fat i de rigtige ressourcer.

Men det vejes op af, at der også er mange ting, der står stille på kundesiden på grund af ferie."

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS