Sommer på jobbet med Anders K. Hansen, e-conomic

Danmarks pioner indenfor SaaS præges af en spontan jovial, international optimisme - og så er der et orange skær over de ansattes arbejdsdag.

Artikel top billede

Jovial, optimisme, international, farven orange og spontan.

Det er fem ord som ifølge Anders K. Hansen, vicepresident med ansvar for partner og kanaler, kendetegner e-conomic International a/s.

Lige inden Anders K. Hansen sætter kursen sydpå mod Tyskland og de italienske alper, fanger Computerworld den partneransvarlige for at høre nærmere om arbejds- og ferieplaner.

Bed&Breakfast i alperne

Anders K. Hansen holder tre ugers ferie - der kombineres med et par forretningsmøder.

"Tanken var en ren dansk ferie. Først en uge med tre generationer på Langeland. Men mulighed for møder i Hamborg og Karlsruhe gør, at bilen drejes til venstre i stedet for til højre ved Lillebælt. I ferieuge 2 er Nordjylland derfor udskiftet med en Bed&Breakfast rundtur i de italienske alper. Med en efternøler på vej til levering senere i år er tredje ferieuge dedikeret indendørs indretning."

Microsoft-samarbejde og international satsning

Forretningsmøderne i Tyskland hænger sammen med e-conomics internationale satsning, der blandt andet indebærer et samarbejde med Microsoft.

"Jeg fokuserer på to ting her i sommerperioden:
Opstart i nye lande og udvikling af partnerskaber.
Vi bruger sommeren på en tidlig lancering i Spanien og Tyskland med en "alfa-release. Vi skal afdække markedet, forberede tiltag til en anderledes kanal og igangsætte de første "poster-childs". Det er nærmest et spørgsmål om at få hønen, ægget og kyllingerne - på samme tid. Sidste uge blev derfor brugt i et steghedt Madrid," siger Anders K. Hansen.

Åbenhed vigtig del af markedsstrategi

Udover partnerskaber er det muligheden for integration, der skal bære e-conomic til udlandet.

"Et andet sommerprojekt er integrationerne mellem e-conomic og en række andre programmer. Disse horisontale partnerskaber skal eksponeres bedre på vores hjemmesider. På den nordiske bane har vi blandt andet indgået samarbejde med MultiData, som vi glædes over nu tager form.

Regnskabsprogrammet skal jo ikke være en monolit. Det skal integreres med et utal af programmer. I nær fremtid er det måske endnu mere afgørende at vores regnskabsprogram opfattes som en komponent i det eksplosivt stigende udbud af netbaserede fagsystemer. Lidt populært udtrykt skal API'et altså være en stadig mere central del af vores GoToMarket strategi.

Kombinationen af partnerskaber og internettet som afsætningskanal kan være vejen til at opnå ekstremt lave marginale salgsomkostninger og dermed gøre SaaS virkelig profitabelt," lyder det fra Anders K. Hansen.

Læses lige nu

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS