Sommer på jobbet med Mogens Nørgaard, Miracle

Mogens Nørgaard er til hytte, husbåd og udflugter i ferien, hvis der ikke skal undervises i Oracle-databaser. Læs om spontan markedsføring og en rotte, som Oracle ikke vil kendes ved.

Artikel top billede

Mogens Nørgaard mener, at man godt kan lave fjollede ting og samtidig være troværdig databasemand

Det er lidt af et tilfælde, at Mogens Nørgaard er på arbejde i denne uge.

Egentlig skulle han have været på forskellige udflugter til Bonbon-Land, Tivoli og lignende steder med sine og eks-konens børn, men af forskellige årsager manglede der en instruktør til et Oracle database-kursus, så direktøren for Miracle sprang ind som underviser.

Overtog Oracles kursusvirksomhed

I maj valgte Oracle Danmark at outsource al sin kursusvirksomhed til Miracle, hvilket Mogens Nørgaard er glad for. Ikke fordi der er de store penge i det - tværtimod - men fordi det sender et godt signal til markedet og er værdifuldt for Miracles konsulenter.

"Ganske kort, så er der ikke penge i kursus-virksomhed. Det er derfor,at Oracle outsourcer. Men det er godt for mine gutter at komme til at undervise igen. Det er godt for os at have nogen , der skal sætte sig ind i det sidste nye. En af de allerbedste måder at lære noget nyt på er, når du skal forklare det til andre. Så er det selvfølgelig godt at få kursister ind, så de møder os. Og så er der hele signalværdien i, at Oracle lægger kursusvirksomheden ud til os," siger Mogens Nørgaard.

Kedeligt og traditionelt eller spændende og usikkert

Ifølge Mogens Nørgaard skulle Oracle vælge mellem Miracle og en anden virksomhed som kursusudbyder af Oracles kurser.

"Oracle skulle vælge mellem en traditionel kursusvirksomhed og os. Det kunne enten blive kedeligt og traditionelt eller spændende og usikkert. De satser lidt på, at vi kan få ideer og innovere," siger Mogens Nørgaard.

Mogens Nørgaard og Miracle har ikke noget imod at lave utraditionelle ting og får en del medieomtale ud af forskellige stunts som Fest for de Fyrede, Kære Connie og diverse medieoptrædender.

Derfor overrasker det lidt, da han vælger at beskrive Miracle som "databasenørder, et databaseeksperthus."

Ikke noget med sjov, bryggeri eller lignende?

"Ja, vi har ølbryggeri, tv-kanal, og vi laver masser af sjove ting. Det er min erfaring, at man sagtens kan blande fjollede ting og seriøs databaseekspertise. Kunderne har ikke noget problem med det," siger Mogens Nørgaard.

Nogle er bange for, at man mister troværdighed, hvis man fjoller for meget rundt. Er det noget I oplever

"Det er rigtigt. Det er da også en balancegang ind i mellem. Men der er ingen der er i tvivl om, at vi kan vores ting med databaser. Jeg har ikke mødt nogen, der siger, at de ikke vil handle med os, fordi vi er useriøse."

"Derimod er det tit, at kunder til møder spørger, hvordan det går med bryggeriet og om jeg har fået fat på Connie. Det er en fantastisk isbryder og noget andet end folk, der spørger hvordan det går med årsresultatet."

Spontan markedsføring og Oracle-rotten

Ifølge Mogens Nørgaard er der ikke tale om en planlagt markedsføringsstrategi, det er mere opstået spontant for at lave noget sjov.

"Det er blevet en del af vores markedsføring, men man kan ikke lave den slags stunts planlagt; det skal komme fra hjertet. Hvis det ikke gøres spontant, men planlægges omhyggeligt så kræver det virkelig meget forberedelse, virkelig mange penge og professionelle folk for eksempelvis at lave noget sjovt som viral markedsføring. Det kan vi slet ikke. Vi kan kun spontanitet," siger Mogen Nørgaard.

The RAT som Oracle ikke vil kendes ved

I denne uge holder Mogens Nørgaard et kursus om de nye features i den seneste version af Oracle-databasen; Oracle 11g, i stedet for at være i Bonbon-Land.

En af de nye features som Mogens Nørgaard er specielt begejstret for er Oracle 11g's Real Application Testing.

"Jeg er vild med en ny test-ting der er kommet. Man kan optage workloadet, alt hvad der foregår på en database, eksempelvis over flere dage. Så kan man afspille det på en ny opgraderet eller patchet version af databasen for at se, om opgraderingen medfører fejl eller forringelser i svartider eller lignende.
Featuren hedder Real Application Testing og det må ikke forkortes til RAT har Oracle sagt - så det gør alle," siger Mogens Nørgaard med et grin.

Han er også begejstret for en ny måde at have standby-databaser, der tillader at man kan anvende standby-databasen aktivt, selvom den er en sikkerhedskopi.

Når han fortæller om de nye features, fornemmer man databasenørdens entusiasme.

Det er næsten bedre end Bonbon-land?

"Det er faktisk meget bedre end Bonbon-land, men det skal blive mellem os og læserne," siger Mogens Nørgaard.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job