Intel sænker processor-priserne

Prissænkninger på chips fra Intel sker kort inden lancering af nye Nehalem-chips.

Artikel top billede

Intel har sænket priserne på en række af sine chips, deriblandt mange af Core 2 Quad processorerne, som er rettet mod mainstream desktops.

Prisfald tæt på 20 procent

I den højere ende af desktop-markedet er prissænkningen på 14 procent - fra 213 dollar til 183 dolla - for Core 2 Quad Q9400 og Q9300.

Disse chip kører med klokfrekvenser på henholdsvis 2,66GHz og 2,5GHz og har seks megabyte L2 cache.

Prisen for de langsommere Core 2 Quad Q8400 og Q8300 chip er barberet ned med omkring 11 procent, mens priserne for lavenergi chip, Core 2 Quad Q9400 og Q8400, er faldet med henholdsvis 12 procent og 13 procent.

De største prisfald findes indenfor dual-core chips rettet mod den lave ende af desktop-markedet.

Priserne er her faldet med 19 procent for Celeron E5100 chips. Celeron E5100 kører med 2,2GHz og har 512KB cache.

Et 15 procent prisfald for Core 2 Duo E7500 chips betyder, at chippen med 2,93GHz og tre megabyte cache, sættes ned fra 133 dollar til 113 dollar.

Nye Nehalem chips på vej

Prisreduktionerne kommer kort tid inden Intel lancerer en ny serie af 4-kerne chips med kodenavnet Lynnfield. Det kan komme til at ske allerede i september.

Intel lancerede den Nehalem-baserede Core i7 chip sidste år. Den var rettet mod den høje ende af desktop-markedet, især arbejdsstationer og systemer bygget til eksempelvis spilentusiaster.

De nye chips er baseret på Intel's nyeste Nehalem mikroarkitektur, som giver bedre performance med mindre strømforbrug end Intels eksisterende chips.

Intel:Stabilt pc-marked
Den nye prisliste kommer blot få dage efter, at Intel offentliggjorde sit regnskab for andet kvartal af 2009.

I den forbindelse sagde Intels administrerende direktør, Paul Otellini, at pc-markedet viser tegn på stabilisering, hvilket formentlig vil forbedre Intels chip-forretning i de kommende kvartalsregnskaber.

Intels indtægter fra chips rettet mod desktop, servere og arbejdsstationer faldt i andet kvartal. Omsætningen var på 3,4 milliarder dollar, hvilket er et fald fra det tilsvarende kvartal sidste år, hvor omsætningen var på 4,1 milliarder dollar.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS