Kritik: Microsoft krænkede GPL før kode-bidrag

Microsofts roste bidrag til Linux-kernen er i strid med GPLv2, mener open source-udvikler.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den kode, som Microsoft mandag frigav til Linux-kernen under GPLv2 var i strid med netop GPLv2 allerede før Microsoft gjorde den tilgængelig, lyder beskyldningen fra open source-udvikleren Stephen Hemminger.

Han arbejder for open source-selskabet Vyatta, og han kommer med beskyldninger i et blog-indlæg.

Her bedyrer han, at en netværks-driver i Microsofts virtualiserings-værktøj Hyper-V kører på open source-komponenter, der er licensieret under GPL.

Det er i strid med GPL, siden GPL-licensen ikke giver plads til at blande open source-kode med proprietær kode, lyder det fra Stephen Hemminger.

"Sagaen begyndte, da en af brugerne af Vyatta-forummet forhørte sig om support-mulighederne for Hyper-V netværks-driveren i Vyatta-kernen," skriver han.

"Driveren blev fundet efter en smule googling, men der opstod et problem, da vi kiggede nærmere på emnet. Driveren havde både open source-komponenter under GPL og linkede statisk til adskillige binære dele. GPL tillader ikke blanding af lukkede dele og open source-dele, så der er tale om en åbenlys overskridelse af licensens vilkår."

Microsoft inddraget i sagen

Stephen Hemminger foretrak ikke at "lave larm," men kontaktede i stedet Novell, der dernæst informerede Microsoft om problemet.

Samtidig roste han Microsoft for at frigive koden, der består af fire drivere, der er del af en teknologi med navnet Linux Device Driver for Virtualisation.

"Det har taget længere end forventet, men endelig har Microsoft besluttet sig for at gøre det rigtige og frigive driverne," skriver han.

Microsoft oplyser, at selskabet arbejder på at formulere et svar til Hemmingers beskyldnninger.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job