Teleselskab vil af med tusindvis af ansatte

Finanskrisen samt færre fastnetkunder får USA's næststørste teleselskab, Verizon, til at afskedige 8.000 medarbejdere.

Artikel top billede

Fald i fastnet- og erhvervsforretningen. Det var to af overskrifterne, da USA's næststørste teleselskab, Verizon, i går fremlagde regnskab for årets andet kvartal.

Resultatet af nedgangen fulgte selskabet øjeblikkeligt op med en fyringsrunde, som omfatter 8.000 job i virksomheden. Det skriver Financial Times.

Selskabet kunne ellers melde om fremgang i virksomhedens fiberforbindelser, men det var ikke nok til at redde omsætningen i fastnetforretningen.

Den faldt med 5,2 procent i årets andet kvartal.

Kunderne siger i stigende grad farvel til xDSL-forbindelserne, ligesom den traditionelle fastnettelefoni også er på retur.

Erhvervsdivisionen rettet mod større virksomheder faldt 6,7 procent til 19,3 milliarder kroner, mens engrosforretningen gik 7,5 procent tilbage til 12,5 milliarder kroner.

"Det er tydeligvis bredere økonomiske forhold, der påvirker forretningen," siger selskabets finansdirektør, Ronald Lataille, i en kommentar til regnskabet.

Verizons indtjening faldt i årets andet kvartal med 7,2 procent til 16,7 milliarder kroner.

Finansdirektøren understregede desuden behovet for fortsat at skære fastnetforretningen til. Den samme tendens som blandt andet finder sted hos TDC her i Danmark.

Se kvartalsrapporten her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Csis Security Group A/S

    Product Marketing Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly