Interxion melder om vækst - også i Danmark

Den hollandsk ejede datacentervirksomhed Interxion melder om et godt første halvår med høj vækst, og Danmark er et af vækstmarkederne.

Artikel top billede

Peder Bank, der er administrerende direktør for Interxion i Danmark, melder om fremgang i salget.

Store haller fyldt med servere. Det er i korte træk kerneforretningen hos virksomheden Interxion. Her kan fremmende virksomheder leje sig ind på serverne og dermed outsource serverdriften til Interxion.

I årets første halvår har det været en forretning, som stadig flere har efterspurgt. Således melder det hollandske firma, der også har kontor i Danmark, at omsætningen er steget med 29 procent i forhold til samme periode sidste år.

"Trods den økonomiske turbulens har vi bygget videre på de store fremskridt, som vi opnåede gennem 2008," udtaler selskabets øverste chef, David Ruberg, i en pressemeddelelse.

Omsætningen steg fra 480 til 618 millioner kroner, mens bundlinjen steg med hele 49 procent til 105 millioner kroner. Det er vel at mærke for hele koncernen.

Danmark fremgang i toplinjen

Men også i Danmark er der vækst, lyder det fra Interxions administrerende direktør i Danmark, Peder Bank.

Interxion er i perioden begyndt at tage nye datacentre i brug, efter at virksomheden ekspanderede kraftigt i slutningen af 2008.

"I selve forretningen har vi haft et godt første kvartal, og så er det stilnet lidt af i det andet kvartal. Dog stadig med fremgang, og vi vokser stadigvæk," fortæller Peder Bank.

Finanskrisen betyder længere salgscyklus

Det lidt mere rolige andet kvartal hænger sammen med, at virksomhederne er blevet lidt mere forsigtige med at træffe økonomiske beslutninger, vurderer Peder Bank.

"Interxion er som underleverandør til outsourcing en del af løsningen på den krise, som vi står i, fordi vi vækster nogle store investeringer til nogle faste månedlige ydelser i stedet for. Men når det er sagt, så betyder finanskrisen, at vi alle tænker os om, inden vi tager næste skridt," siger Peder Bank.

Han forventer dog fortsat vækst i årets andet halvår.

"Vi fornemmer en voksende interesse for det, vi laver, fordi det passer ind som en gedigen løsning i en finanskrise, fordi man ikke selv skal ud og rejse en masse kapital, men man kan få en fast månedlig ydelse i stedet. Omvendt betyder finanskrisen også, at det går lidt langsommere, og salgscyklussen er blevet lidt længere," forklarer Peder Bank.

Interxion har dansk hovedkvarter i Ballerup.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS