VMware kaster sig ud i rekord-opkøb

VMware med Paul Maritz i spidsen kaster milliarder i et udviklings-firma, der har specialiseret sig inden for Java-udvikling. Opkøbet er det største nogensinde for VMware.

Artikel top billede

VMware-boss Paul Maritz lægger ikke skjul på, at VMware har set et potentiale i at strikke udvikling af Java-applikationerne tættere sammen med virtualiserings-selskabets egen virtualiseringssoftware.

Virtualiseringskæmpen VMware fremlagde mandag sine planer om at købe it-selskabet SpringSource, der udvikler programmeringsværktøjer for Java-udviklere og web-applikationer.

Prisen for overtagelsen skulle ligge på omkring 1,9 milliarder kroner i kontanter, mens yderligere 300 millioner kroner bliver betalt i aktier. Dermed bliver SpringSource det største opkøb i VMwares 11-årige historie.

Det skriver flere amerikanske medier, heriblandt Businessweek.com.

Virtuel Java-udvikling i datacentrene

VMware-boss Paul Maritz lagde i et telefonisk pressemøde ikke skjul på, at VMware har set et potentiale i at strikke udvikling af Java-applikationerne tættere sammen med virtualiserings-selskabets egen virtualiseringssoftware.

Dermed vil VMware søge at styrke sin allerede fremtrædende placering i mange datacentre, hvor omkring halvdelen af al ny software-udvikling benytter sig af Java-sproget.

Samtidig vil web-applikationsdelen af SpringSource kunne give VMware helt nye muligheder for at servicere sine kunder.

Forsvarer sig mod Microsoft

Tidligere har det været nævnt, at en af VMwares store svagheder var, at udviklere ikke programmerede applikationer, der hang sammen med VMware-software.

Den svaghed har Microsoft forsøgt at udnytte, og senest har Microsofts server-chef Bob Muglia på selskabets årlige stormøde i slutningen af juli udtalt, at det var nemmere bare at udskifte VMware end at hoppe fra andre styresystemer til Microsofts Windows-operativsystem.

Den udtalelse kommer fra en konkurrent, der med sin lancering af Windows Server 2008 har satset stort på at få en fod eller to ind på virtualiseringsmarkedet, som bliver domineret af VMware.

Microsoft-chef Steve Ballmer har ved flere lejligheder udtalt, at virtualisering bliver den næste store it-bølge.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S