Finanskrisen presser TDC's erhvervsforretning

Opdateret: Det danske teleselskab TDC har netop aflagt halvårsregnskab, og selvom erhvervsforretningen er presset, så formår koncernen at holde niveau.

Artikel top billede

Administrerende direktør og koncernchef Henrik Poulsen præsenterede i dag sit første halvårsregnskab. Foto: Jørgen True/TDC

Årets andet kvartal ville blive en udfordring for TDC's erhvervsforretning. Det har administrerende direktør og koncernchef Henrik Poulsen tidligere meldt ud. Massefyringer hos selskabets storkunder kunne såre forretningen, lød det.

"Men det er klart, at det rammer vores erhvervsforretning, og jeg tror, at den effekt vil slå igennem i andet og tredje kvartal for alvor," fortalte Henrik Poulsen til Computerworld i april.

Derfor er alle øjne i dag rettet imod selskabets erhvervsdivision, Erhverv Norden. Og der var også et kraftigt fald i divisionens omsætning.

Således faldt omsætningen med 8,1 procent i årets første seks måneder sammenlignet med samme periode sidste år. Alligevel formår TDC's erhvervsdivision at forbedre resultatet før afskrivninger (EBITDA) fra 1,928 milliarder kroner sidste år til 1,999 i år.

"Erhverv Nordens omsætning var negativt påvirket af det makroøkonomiske miljø," hedder det i rapporten.

Outsourcing af salg samt en uheldig udviklingen i den svenske og norske valuta medvirker til den lavere omsætning. Derudover er der stadig flere erhvervskunder, der skrotter fastnettelefonen.

Schweiz fortsætter frem

I forrige kvartal viste TDC's schweiziske teleselskab, Sunrise, pæn fremgang, og denne udvikling fortsætter i andet kvartal. En del af væksten er tilkøbt i form af Tele2, men også uden denne forretning går Sunrise frem. Samlet set er Sunrise gået 14 procent frem i årets første halvår sammenlignet med sidste år.

"Fra første halvår 2008 til første halvår 2009 har Sunrise succesfuldt øget antallet af abonnenter og omsætningen i alle tre produktkategorier og fastholdt dets fokus på at styrke dets infrastruktur," skriver TDC.

YouSee, der også tidligere har vist sig som en vækstbutik, fortsætter med at skovle penge ind. Omsætningen i årets første halvår er 8,7 procent bedre end de første seks måneder sidste år. Samtlige produkter formåede at vise fremgang. Også bundlinjen gik frem.

TDC er en effektiv forretning

På trods af presset på toplinjen, formår TDC i næsten alle sine forretningsaktiviteter at forbedre indtjeningen. Det er kun i forhold til privat-divisionen, at TDC fremviser et fald, selvom Fullrate netop har bidraget positivt til denne forretning.

Faldet hænger i høj grad sammen med, at stadig flere privatkunder siger farvel til den traditionelle fastnettelefon.

Samlet set omsætter TDC Koncernen i årets første seks måneder for 17,839 milliarder kroner mod 17,919 milliarder kroner samme periode året før. Et fald på 0,4 procent.

Resultatet før afskrivninger, EBITDA, går dog 8,4 procent frem til 6,337 milliarder kroner. Dermed øgede TDC også den såkaldte EBITDA-margin, der afspejler, hvor meget selskabet tjener for hver 100 kroner omsat.

"Det har været et udfordrende halvår, men vi er kommet godt igennem det. Takket være vækst i vores kundebase og vores fokus på omkostninger kan vi notere en betydelig indtjeningsfremgang på trods af den økonomiske krise," siger topchef Henrik Poulsen i en pressemeddelelse.

TDC melder, at koncernen fortsat forventer, at regnskabet for hele 2009 vil ligge på niveau med 2008.

Computerworld følger op på regnskabet i eftermiddag med en kommentar fra TDC's administrerende direktør, Henrik Poulsen.

Du kan se regnskabet her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Softwareudvikler - .NET/Cloud

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job