Sådan får du mest ud af multimedieskatten

It-akademiet: Multimedieskatten er en realitet fra nytår. Nu er det tid til at forbedrede sig, hvis man vil have det optimale ud af sine skattekroner, lyder rådet fra nogle af forhandlerne.

Artikel top billede

Hvis du bruger din arbejdsmobil eller den bærbare arbejds-pc hjemme i privaten, så skal du betale multimedieskat. Det er den simple udlægning af de regler, der træder i kraft til nytår.

Og i stedet for at brokke sig over den nye skat, så kan danskerne lige så godt komme i gang med at finde ud af, hvordan de får mest muligt for skattekronerne.

Sådan lyder rådet fra nogle af de virksomheder, der sælger bredbånd, tele- og it-ydelser til virksomhederne.

En af de virksomheder er Atea, som allerede er i gang med at sælge sine pakkeløsninger til virksomheder og medarbejdere rundt omkring.

Udnytter flatrate-skatten

Atea forsøger i samarbejde med TDC især at sælge et produkt, der kaldes Det Frie Valg. Produktet sigter mod at give medarbejderne mulighed for selv at vælge, hvilken telefon eller pc, de får stillet til rådighed, eller om de vil have en ekstra - udover den de allerede har via deres arbejdsgiver - ekstraprisen betales så af medarbejderen selv gennem en bruttolønsordning, hvor prisen trækkes fra lønnen før skat.

Direktør i Atea Søren Jensen forklarer, at multimedieskatten er den samme, hvad enten man får den ene eller den anden type computer eller mobil stillet til rådighed.

"Da multimedieskatten er konstant kan man sige, at jo mere du køber eller får stillet til rådighed, jo mere sparer du," lyder fra Atea-direktøren.

I Telia, som for tiden er ved at udvikle produkter til virksomhederne på dette område, er salgs- og marketingdirektør Søren Krogh-Nielsen på linje med navnebror Søren Jensen fra Atea.

"Hvis du beskattes af 3.000 kr, så ligger du på mellem 1.200 kroner og 1.600 kroner afhængig af din skattesats. Det er mellem 100 og 130 om måneden," siger Søren Krogh-Nielsen fra Telia og tilføjer, at en 10 Mbit/s bredbåndsforbindelse vil koste mere end det i dag.

"Det er det, der er godt med en flatrate-skat," siger han og tilføjer, at det helt sikkert bliver en vinkel, virksomhederne og de ansatte skal diskutere i fremtiden. For når man først skal betale skatten, vil den enkelte formentlig have så meget som muligt ud af sin arbejdsgiver.

Atea går efter tilvalg

Atea har allerede i sommer holdt seminarer for 300 store kunder i Danmark for at få sat skub i salg i forbindelse med den nye multimedieskat.

Og for Atea handler det i vidt omfang om at få virksomhederne til at give deres medarbejdere nye muligheder. For multimedieskatten åbner for, at medarbejderen gennem bruttolønsordninger kan få en "rabat" på hardware og teleydelser, der svarer til skatten på den sidst tjente krone.

"Hvis vi sælger eksempelvis en netbook med 3G-abonnement til en virksomhed for 499 kroner om måneden, så betaler virksomheden som udgangspunkt for denne," forklarer Søren Jensen og uddyber medarbejdernes nye mulighed.

"Men jævnfør den nye skat, så kan medarbejderen lave en bruttolønsordning og betale den selv. Så trækker man de 499 kroner fra hans løn før skat, og da de fleste i it-branchen betaler topskat, så sparer medarbejderen fra 2010 reelt 56 procent af prisen," siger Søren Jensen. Det svarer ifølge Søren Jensen til omkring 220 kroner netto på lønnen.

Søren Jensen fra Atea mener desuden, at der trods debatten om multimedieskatten tidligere i år er relativt stor klarhed over reglerne. For langt de fleste vil nu blive beskattet.

"Multimedieskatten er ret klar, nogle vil nok mene, at den er ret rigid," siger Søren Jensen.

"Den væsentligste forskel er at du kan lave bruttolønsfinansiering så det ud over telefon omfatter pc, terminal, oprettelsesgebyrer og etableringsomkostninger," konstaterer han og tilføjer:

"Nu kan vi tilbyde alle multimedier og lave bruttolønsfinansiering af dem."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware, AV og TEMPEST i Cyberdivisionen i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice