Venstre: To åbne standarder er den bedste løsning

Venstres it-ordfører, Michael Aastrup Jensen, holder fast i to dokumentstandarder og håber ikke, det bliver nødvendigt at vælge side i format-striden.

Artikel top billede

Striden om den (eller de) kommende dokumentstandard i det offentlige nåede i sidste uge nye højder, da Konkurrencestyrelsen i en rapport konkluderede, at den bedste løsning er at benytte både OOXML og ODF.

En anbefaling, der ligger i tråd med den politik, som regeringen med videnskabsminister Helge Sander i spidsen har været tilhænger af.

Det fremgår da også af en pressemeddelelse fra Venstres it-ordfører, Michael Aastrup Jensen, at partiet er godt tilfreds med de konklusioner, der optræder i Konkurrencestyrelsens rapport.

Har ikke ændret mening

Tidligere har Michael Aastrup Jensen fra Venstre ellers udtalt, at han ikke støtter to dokumentformater, hvis ikke interoperabiliteten er tilstrækkelig god. Det er den ikke på nuværende tidspunkt ifølge Konkurrencestyrelsens rapport.

Alligevel mener han ikke, at han har skiftet mening, når han nu, på baggrund af styrelsens rapport, skriver, at Venstre har valgt den rette strategi for it-standarder i det offentlige.

"Jeg har ikke skiftet mening, for som Konkurrencestyrelsen også skriver, så er der jo en form for interoperabilitet, som man forventer bliver større på længere sigt," siger Michael Aastrup Jensen til Computerworld.

Han forventer, at markedet vil følge med.

"Jeg har en klar forventning om, at hvis flere og flere lande lægger sig fast på to formater, så vil der også blive et markant større behov for interoperabilitet, og derfor vil markedet selvfølgelig også følge med det behov."

Valgfrihed er vigtigst

I rapporten fremgår det, at den eneste kontorpakke, der som udgangspunkt kan håndtere begge dokumentformater, er Office 2007 med Service Pack 2.

Alligevel mener Michael Aastrup Jensen ikke, at det er et problem for konkurrencen, at Microsofts kontorpakke på nuværende tidspunkt er den eneste, der kan håndtere begge formater.

"Jeg er overbevist om, at hvis vi beslutter, at det er de to formater, som det er vigtigt at have, at så vil de blive indarbejdet i alle de softwarepakker, der ikke allerede har dem i dag," siger han.

Han slår desuden fast, at det vigtigste er, at de forskellige myndigheder selv kan bestemme, hvilken software de vil bruge.

"Her i Folketinget har vi bestemt ikke de nyeste softwarepakker, men vi kan alligevel sagtens håndtere begge formater. Så derfor ved jeg da, at det kan lade sig gøre at bruge begge formater, selvom man ikke har den seneste version af Microsoft Office," siger Michael Aastrup Jensen

Politikere skal ikke bestemme

Et af de argumenter, der har været fremme i debatten om de to standarder, har været, at man mange andre steder i samfundet benytter sig af én enkelt standard, uden at det forringer konkurrencen.

Ifølge Michael Aastrup Jensen er krigen imellem de to standarder så voldsom, at Venstre ikke ønsker at vælge side og ikke håber, at det bliver nødvendigt.

"Der er jo ekstremt mange følelser og ikke mindst penge i det her for en lang række it-virksomheder, og derfor er det ligegyldigt, hvilken løsning vi vælger, så skal vi høre for, at vi ligger i seng med det ene eller det andet firma," siger han.

Du har selv sagt at vi som dansk nation er foregangsnation på it-området. Hvorfor skal vi ikke være foregangsland i forhold til at vælge en bestemt dokumentstandard?

"Jeg synes da helt klart, vi er foregangsland i forhold til at vælge åbne standarder. Vi er bare ikke foregangsland i forhold til at udelukke en standard frem for en anden. Der er ikke en enkelt virksomhed, der må eje vores data i al evighed. Og det undgår vi med åbne standarder," siger Michael Aastrup Jensen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S