Karsten Ree: Magten giver mig lyst til Zepto-projekt

Investoren Karsten Ree har mod på et større engagement i Zepto, efter at han i juli overtog aktiemajoriteten i firmaet. Han er dog kun administrerende direktør for en kortere periode, understreger han.

Artikel top billede

Karsten Ree (th) solgte sidste år Den Blå Avis for cirka to milliarder kroner til eBay, der her er repræsenteret ved Jacob Aqraou (tv). Foto: Jakob Boserup (Foto: Jakob Boserup / Jakob Boserup)

"Karsten Ree tiltræder som ny direktør i Zepto, efter at Lasse Frost har valgt at fratræde sin stilling i selskabet."

Sådan stod der i en meddelelse, som laptop- og tv-producenten Zepto udsendte i går. Hidtil har Karsten Ree set til fra sidelinjen igennem sin post i bestyrelsen, men nu er han også administrerende direktør i selskabet.

Årsagen er dog, at Lasse Frost med kort varsel meddelte, at han stopper på posten i firmaet.

"Jeg kunne ikke lige få øje på en person så hurtigt," fortæller Karsten Ree.

Derfor så han ikke anden udvej end i første omgang at indsætte sig selv på posten. Han understreger dog over for Computerworld, at det er en midlertidig rolle for hans vedkommende.

Ree overtager stifterens aktier

I juni fortalte Karsten Ree til Computerworld, at han ønskede aktiemajoriteten i Zepto, så ingen, der "kunne have en anderledes eller forkert opfattelse af tingene," skulle kunne bestemme over ham.

Den efterfølgende måned meldte selskabet officielt ud, at Karsten Ree nu havde overtaget mere end 50 procent af aktierne i Zepto. Det har fået Karsten Ree til at øge engagementet i Zepto yderligere.

"Jeg føler også større lyst til at skabe nogle endnu bedre muligheder med hensyn til at spæde det til, der er nødvendigt, når man har den magt, jeg har fået," siger Karsten Ree.

Den hidtidige administrerende direktør, Lasse Frost, er stifter og medejer af selskabet, men han afhænder nu sine aktier til Karsten Ree.

"Det har han ikke gjort endnu, men det har vi aftalt, at han skal," lyder det fra den tidligere ejer af Den Blå Avis.

Søn i spil som ny administrerende direktør

Karsten Ree ønsker ikke at løfte sløret for, hvad han ønsker at gøre anderledes som ny administrerende direktør i Zepto. Men der kommer nok til at ske noget nyt.

"Der er selvfølgelig nogle udfordringer, der skal klares. Der er et udmærket hold derude af mennesker, og jeg har også sat min søn derud på vicedirektørposten og muligvis - hvis han egner sig til det - kan han tage roret i den butik," fortæller Karsten Ree.

Det er dog ikke sikkert, at sønnen Christian Ree overtager posten som øverste direktør i selskabet.

"Lad os lige se, hvordan han klarer skærene," siger Karsten Ree.

Zepto har igennem det seneste halvandet år været igennem et stormvejr med underskud og fyringer, men for nylig meldte virksomheden, at den nu står godt rustet til at komme igennem krisen takket være Karsten Rees indskudte millioner.

Karsten Ree klar til køb af hele biksen

Hidtil har Karsten Ree ikke været tilfreds med sin investering, som i første omgang omfattede 10 procent af aktierne i Zepto. Men han har et klart mål med sit Zepto-projekt.

"Det er at få lavet et bæredygtigt firma ud af det. Det har det jo ikke været tidligere - ikke i min bog," fortæller han.

Overskudsgraden var tilsyneladende for lav.

"Vi har opnået nogle pæne omsætningstal for et par år tilbage, men det var ikke rigtig et overskud, jeg kunne stille mig tilfreds med. Jeg vil gerne forsøge at lave en sund forretning ud af det," siger han.

Han vurderer dog, at der kommer til at gå en rum tid, inden at firmaet bliver rigtig sundt.

"Det tager vel et par år. Jeg tror da også på, at der kommer en positiv periode tilbage, hvor der er nogle muligheder for at gebærde sig på almindelig forretningsmæssige konditioner. Der bliver et normalt marked igen, og det er der jo ikke i øjeblikket i den recession, vi befinder os i. Det har sikkert ramt alle hårdt," fortæller han.

Milliardæren vurderer, at selskabet kan levere positive resultater inden for to år.

"Jeg tror, at der bliver en meget fornuftig platform at stå på i løbet af 12 til 24 måneder, og så skal vi agere efter den størrelse, vi har, og det vi kan styre. Det er troen og håbet fra min side," siger Karsten Ree.

Karsten Ree vil gerne købe resten

Karsten Ree har siden, han overtog størstedelen af aktierne i selskabet, forsøgt at købe de resterende aktier i Zepto. Det er sket via et købstilbud, som han fremsatte 21. juli. Her bød Karsten Ree 2,94 per aktie, hvilket bestyrelsen ikke umiddelbart fandt godt nok.

Det hang blandt andet sammen med, at aktiekursen på det tidspunkt lå i kurs 3,43 kroner per aktie. Han mener dog selv, at det var et fornuftigt købstilbud.

"På det tidspunkt, at det foregik, var det nogenlunde det, som kursen stod til. Den lå omkring de tre kroner, så vidt jeg ved, eller i det nabolag, og det er i og for sig ikke særlig relevant. Kursen kan ligeså godt være 30 øre som 30 kroner, for det er overordnet et spørgsmål om, om man tror på, at det kan virke eller ikke kan virke," siger Karsten Ree.

Karsten Rees købstilbud er gældende frem til 25. august, og det er derfor endnu ikke afgjort, hvordan rigmandens tilbud bliver modtaget endeligt af aktionærerne.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Digital Risk Manager til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S