Logica fyrer i Århus og Aalborg

It-serviceselskabet Logica afskediger et tocifret antal medarbejdere i Århus og Aalborg. Baggrunden er blandt andet tabet af en stor kunde til Rambøll.

Artikel top billede

Logica fyrer, og en medvirkende årsag er, at selskabet har tabt drift og udvikling af Uni-C's studieadministrative systemer til Rambøll Informatik.

Omorganiseringer og sammenlægning af enheder ligger bag afskedigelsen af en stribe medarbejdere hos it-serviceselskabet Logica, fortæller den administrerende direktør Jesper Scharff.

Har afskedigelserne også noget at gøre med, at I har tabt Uni-C som kunde til Rambøll?

"Det spiller selvfølgelig også en rolle," medgiver Jesper Scharff, der ikke "kan huske", om der også bliver fyret i Logicas hovedkvarter i Ballerup i udkanten af København.

Rygter vil vide, at 15 har fået en fyreseddel hos Logica. Jesper Scharff siger, at det er "færre", men vil ikke sige præcist, hvor mange selskabet afskediger.

Logica var for dyr

Ifølge virksomhedens hjemmeside beskæftiger Logica 750 medarbejdere over hele landet, så procentuelt er de knap 15 ikke overvældende.

Ordren, som Logica har tabt til Rambøll Informatik, handler om udvikling og vedligehold af fire studieadministrative systemer. Ifølge Uni-C's hjemmeside spiller økonomien en vigtig rolle.

"Vi har valgt udbudsrundens økonomisk mest fordelagtige tilbud," udtaler Henrik Mikkelsen, underdirektør i UNI-C i en pressemeddelelse.

Sidste forår slap Logica Danmark fri af den 1.300 mand store fyringsrunde, som moderselskabet annoncerede, men dengang sagde Jesper Scharff også, "men jeg kan selvfølgelig ikke love noget," og holdt dermed en kattelem åben for de aktuelle fyringer.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S