Danionics lever videre trods skrottede batterier

Den delvist danskejede batteriproducent Danionics Asia har haft et svært første halvår. Otte af ti batterier røg i skraldespanden i april og maj.

Artikel top billede

Danionics blev stiftet i 1994, og virksomheden havde hovedsæde i Odense. Kunder som Apple, Compaq og HP købte batterier fra den fynske virksomhed.

De første seks måneder var hårde ved batteriproducenten Danionics Asia, som er halvt ejet af det danske holdingselskab Danionics A/S.

Således afslører dagens halvårsregnskab fra virksomheden, at 80 procent af batterierne i en periode røg direkte i skraldespanden. Batterierne dumpede i de tests, de skal igennem, inden virksomheden skiber dem af sted.

De store problemer med batterierne stod på i april og maj, men i løbet af maj løste virksomheden problemet, skriver Danionics i en meddelelse. Sidst i juli var det et af ti batterier, der endte i skraldespanden.

I regnskabet udtrykker Danionics A/S en vis skuffelse over produktionen på virksomhedens fabrik i den kinesiske by Shenzhen.

"Før generalforsamlingen i Danionics A/S i april indikerede fabrikken i Shenzhen, at man mente at kunne nå op på at levere 165.000 batterier i måneden - næsten lige så meget som i hele første kvartal. Det viste sig imidlertid ikke at holde stik," står der i dagens børsmeddelelse.

Resultatet før og efter skat for årets første seks måneder lyder på minus 4,5 millioner kroner. Heraf udgør 2,9 millioner kroner penge, som er tilført Danionics A/S' asiatiske projekt.

Levetid? Mindst 12 måneder

Danionics har i sin levetid som børsnoteret aktieselskab siden 2001 haft det svært. Faktisk var virksomheden på randen af kollaps i 2004, da virksomheden stadig havde produktion i Odense.

Dengang lukkede den danske batterivirksomhed alle sine aktiviteter i Odense. Virksomheden skulle fremover fungere som et holdingselskab med ejerskab i den kinesiske fabrik sammen med batteriselskabet GP Batteries.

I 2006 hentede Danionics i Danmark 65 millioner kroner på børsen til fortsat at finansiere drømmen om en batterisucces i Asien, men endnu har det fælles projekt med GP Batteries ikke kastet penge af sig.

Det har drænet kassen hos Danionics A/S, og det er måske kun et spørgsmål om tid, inden virksomhedens kasse er helt tom. I hvert fald vælger det danske selskab selv at pointere over for aktionærerne, at selskabet kan overleve et års tid endnu.

"Danionics A/S forventes at have tilstrækkelig kapital til at videreføre sit virke mindst de næste 12 måneder," hedder det i børsmeddelelsen.

Lufter tanken om ny kapitaludvidelse

I børsmeddelelsen fra selskabet fremgår det, at Danionics overvejer at hente yderligere kapital via en aktieudvidelse. Virksomheden gik for første gang på børsen i 2001, da den hentede over en halv milliard kroner, og i 2006 kom yderligere 65 millioner kroner i kassen.

Denne gang er en kapitaludvidelse dog betinget af, at fabrikken begynder vise pæn fremgang.

"Det er Danionics A/S hensigt, når fabrikken nærmer sig en break even situation med stabil afsætning af kvalitetsprodukter at udnytte generalforsamlingens godkendelse til at placere op til 10 procent nye aktier i markedet for at have midler til at investere i yderligere vækst," skriver selskabet.

Fabrikken i Kina producerede 111.500 batterier i juni.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job