Kort nyt: Ny telekæmpe på vej i Storbritannien

Storbritannien kan se frem til at få en ny gigant på mobilmarkedet. Således har Deutsche Telekom og France Telecom udarbejdet en plan om at fusionere deres aktiviteter på det britiske marked, skriver The Wall Street Journal.

I dag er mobilselskabet O2, der er ejet af spanske Telefonica, den største spiller på markedet, men et fransk-tysk samarbejde vil gøre det ny fælles selskab til den største aktør.

Det forventes, at en aftale mellem det franske og det tyske teleselskab underskrives i dag, og at samarbejdet offentliggøres i morgen.

Det ny selskab vil få 30 millioner abonnenter, hvis aftalen træder i kraft. Andre store spillere på markedet er 3 og Vodafone.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job