ITEK: Skilt ikke med lønnen i jobannoncer

Danske arbejdsgivere skal ikke røbe lønnen i jobannoncer, ligesom man gør det i England, mener ITEK under Dansk Industri. Fagforening taler for mere åbenhed.

Artikel top billede

Danske arbejdsgivere røber ikke lønnen i sine jobannoncer i modsætning til sine engelske kollegaer.

Og sådan skal det forblive, mener ITEK under Dansk Industri.

"Forskellige lande har forskellige skikke - i Sverige kan du gå ind på skattevæsenets hjemmeside og se, hvad din nabo tjener," siger direktør Tom Togsverd fra ITEK.

Han mener, at det er klogt, at danske arbejdsgivere fortsætter den hidtidige praksis.

Direktøren peger på, at at løn kun er én blandt mange parametre, der afgør, om du har en attraktiv arbejdsplads at byde på.

Han peger også på, at mange vilkår og fordele ved siden af udbetalt løn også bør indgå i medarbejderens kalkyle.

Her tænker Tom Togsverd blandt andet på, hvor mange timer det forventes, at man arbejder ekstra, politik vedrørende barsel med videre.

Desuden mener ITEK, at løn altid bør være et individuelt anliggende.

Endelig frygter Tom Togsverd, at at en forhåndstilkendegivelse om et lønniveau fjerner fokus fra jobbets indhold.

"Med den rigtige profil vil man alligevel give mere, ligesom man - hvis man kun kan få det næstbedste - har mulighed for at sætte startlønnen ned," siger han.

"Alt i alt er det en god investering at bruge lidt tid på at få afklaret, om man har det rigtige match - og så finder man nok ud af det med lønnen," siger Tom Togsverd.

Fagforening vil gerne have mere åbenhed

Hos it-fagforeningen Prosa er man på ingen måde kategorisk afvisende over for jobopslag med angivet lønniveau.

"Som udgangspunkt skal løn ikke være hemmelig. Så at nævne lønnen i annoncen kan være en god ting," siger formand Niels Bertelsen fra Prosa.

Han understreger dog, at der kan dog være tilfælde, hvor det at nævne lønnen kan begrænse antallet af ansøgere, fordi de opfatter lønnnen for lav eller for høj.

"Hvis der i virksomheden er en lønpolitik, der indebærer ,at lønnen mere eller mindre ligger fast, kan de jo lige så godt offentliggøre den, og dermed sikre, at en ansøger ikke har en urealistisk forventning til lønnen."

"Omvendt, hvis det faktisk er muligt at forhandle lønnen ud fra erfaring, uddannelse og kompetencer, og der er et stort lønspænd i virksomheden, kan det være både problematisk og meningsløst at opgive et lønniveau, da det både kan afskrække ansøgere med mange kvalifikationer og omvendt give ansøgere med få kvalifikationer en urealistisk forventning," siger formanden.

Derfor vil det også skulle være en afvejning i hver enkelt tilfælde, mener fagforeningen.

"Det afhænger fuldstændig af den enkelte virksomheds lønpolitik, og hvor bredt en virksomhed ønsker at søge. Men som nævnt indledningsvist, hvis formålet for virksomheden er at sikre hemmeligholdelse af lønningerne i den pågældende virksomhed, kan vi ikke lide det," slutter han af.

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Patent- og Varemærkestyrelsen

Softwareudvikler

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Linux-driftstekniker / Systemadministrator (Red Hat) til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S