Artikel top billede

Flere virksomheder udstyrer deres medarbejdere med mobilt bredbånd. Foto: 3.

Mobilt bredbånd æder ADSL i danske virksomheder

De danske virksomheder vælger fiber og mobilt bredbånd til medarbejderne på bekostning af ADSL.

ADSL har længe været kongen inden for dansk bredbånd, og det er den stadig, men nu begynder teknologien efterhånden at ryge på retur.

Det bekræfter en ny undersøgelse, som Danmarks Statistik har foretaget blandt 4.000 danske virksomheder med mindst 10 ansatte.

Statistikken viser, at det i dag er 61 procent af virksomhederne, der benytter ADSL, mens det sidste år var 67 procent. Faldet er blandt andet sket til fordel for mobilt bredbånd.

De nye tal viser, at det mobile bredbånd går frem fra 25 procent sidste år til 33 procent i år. Det vækker glæde hos mobilselskabet 3, der har den største markedsandel af mobilt bredbånd i Danmark.

"Flere virksomheder finder ud af, hvor stor en fordel det er at have mobile og dermed mere fleksible medarbejdere. Det er rigtig godt i tråd med det arbejdsmarked, vi har talt om længe, hvor medarbejderne skal kunne arbejde hjemme og under transport," siger kommunikationschef Stine Green Paulsen fra 3.

Hun tilføjer, at der har været optræk til det længe, men hastighederne har tidligere været for lave, og dækningen har ikke været bred nok.

Fiber og ISDN vinder frem

En anden teknologi, der vinder frem på bekostning af ADSL, er fiber.

Tallene fra Danmark Statistik viser, at kategorien "anden fast internetforbindelse" går frem fra 23 til 30 procent.

Det stemmer godt overens med de seneste tal, som de danske fiberselskaber fremviste. I sidste uge skrev Computerworld, at de danske fiberselskaber på et år havde øget antallet af kunder med 70 procent.

En, måske, lidt mere overraskende ting ved undersøgelsen er, at ISDN går frem. I år har 24 procent af de danske virksomheder en ISDN-linje, hvilket er et enkelt procentpoint højere end sidste år.

Seks procent af danske virksomheder har i dag et analogt modem, og det er den samme andel som året før.

Det er i øvrigt værd at bemærke ved statistikken, at summen af de typer af internetforbindelser, som virksomhederne har, overstiger 100 procent. Det hænger sammen med, at nogle virksomheder har flere typer af internetforbindelser.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere