Forsvaret snydt af net-svindlere i "Jæger"-sag

Forsvarskommandoen er angiveligt blevet taget ved næsen af et phishing-trick i sagen om fupoversættelsen af bogen "Jæger". Det fremgår af redegørelsen om forløbet.

Artikel top billede

Forsvarets øverste it-ansvarlige Jesper Britze har indrømmet at fabrikere en oversættelse af bogen "Jæger", men andre i forsvarstoppen er blevet narret af net-svindlere. Foto: Mikael Rieck

En hurtig Google-søgning viste, at bogen "Jæger" var lige til at downloade på nettet. Eller sådan så det i hvert fald ud. Men alt er ikke, hvad det giver sig ud for på internettet.

Det må lederen af Forsvarskommandoens ledelsessekretariat Morten Danielsson og den nu bortviste tidligere chef for Forsvarskommandoens strategiske it-afdeling, Jesper Britze, sande, oven på sagen om bogen "Jæger".

For cirka tre uger siden, 12. eller 13. september, fandt Morten Danielsson, som har rang af oberst, det, han troede, var links til flere forskellige oversættelser af bogen "Jæger" på de to torrent-sider alivetorrent.com og torrentreactor.net.

Han bad så chefen for forsvarets strategiske it-afdeling, It- og procesafdelingen, Jesper Britze, undersøge sagen nærmere.

Det fremgår af Forsvarskommandoens egen redegørelse af begivenhederne i forbindelse med fup-oversættelsen af bogen "Jæger".

Efterfølgende fik Jesper Britze mere end svært ved at finde de omtalte oversættelser.

For i virkeligheden var der ikke tale om en tekst-fil med den omstridte jæger-bog, men et snyde-link, der udelukkende har til hensigt at få vedkommende, der søger til at afgive sine kreditkortoplysninger.

Den 23. september vendte Jesper Britze ifølge redegørelsen tilbage med en melding om, at han nu kunne dokumentere, at der var en arabisk oversættelse.

Den oversættelse, som han så 30. september, presset af en kommende auditør-undersøgelse af sin computer, indrømmede at have fabrikeret selv.

Om Morten Danielsson eller Jesper Britze havde betalingskortet oppe af lommen fremgår ikke af redegørelsen.

Det fremgår heller ikke, om Morten Danielsson har fulgt den korrekte kommandovej, da han bad chefen for forsvarets it- og procesafdeling, som normalt arbejder med forretningsorienteret it-strategi, om at undersøge oversættelserne.

Læs hele redegørelsen her

Læs Forsvaret redegørelse om fup-oversættelsen

Dokumentation:
Læs hele redegørelsen her

Bilag 1 til Forsvarskommandoens redegørelse for forløbet i sagen vedrørende den 'arabiske' oversættelse af bogen "Jæger - I krig med Eliten".

Notat om alivetorrents.com

Alivetorrents.com er en såkaldt fildelingsside. Sådanne sider virker ved at have links til andre servere, hvor filer ligger og kan downloades fra.

Da denne teknologi ofte bruges i kredse, hvor der udveksles piratsoftware og ulovlige kopier af musik og videoer mv., vil sådanne sider herudover ofte henvise til andre fildelingssteder og gerne så mange som muligt med det formål at sprede softwaren hurtigst muligt.

På alivetorrents.com er der bl.a. sponserede links, dvs. et link som en eller anden har betalt for at få fremhævet, og som er sat øverst pa siden.
Det skal bemærkes, at de fundne, sponserede links på alivetorrens.com virker således, at en søgning genererer et antal links til en betalingsside.

Disse links opkaldes efter søgeordet. Alivetorrents.com vil således angive et hit, uanset hvilket søgeord der anvendes, fordi søgeordet i sig selv genererer hittet.

Det er derfor muligt at få et hit til alivetorrents.com på en arabisk version af jægerbogen.

Ved at man i søgemaskinen Google anvender søgeordet "I-krig-med -eliten.AR. doc", hvor AR er synonymet for arabisk. På alivetorrents.com vises således fire sponserede links, der alle henviser til den arabiske version. Google-søgningen giver ikke andre hits.

Ved at klikke på de fire links til den arabiske version af jægerbogen, kommer man frem til samme server.

Herved når man i virkeligheden til en snydeside, hvis formål det er at lokke kreditkortoplysninger ud af brugeren.

Filen til den arabiske version af jægerbogen, som angivelig skulle være der, er der ikke. Det er vurderingen, at den sandsynligvis aldrig har været der, fordi det er et maskingeneret link.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job