XP er (næsten) på vej i graven

Windows XP har i knap en dekade været den foretrukne platform blandt de it-professionelle. Afløseren til det otte år gamle system ser nu ud til at være fundet, siger analytiker. It-cheferne er dog uenige.

Artikel top billede

I 2013 forventer vi, at fire ud af fem maskiner kører Windows 7. XP vil, i modsætning til Vista, dog stadig leve videre, lyder det fra it-analytiker Anders Elbak. Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Windows XP har taget den lange vagt i verdens it-afdelinger. Efterfølgeren, Windows Vista, har nemlig aldrig fået solidt fodfæste og derved formået at afløse XP-platformen.

Ifølge analysehuset IDC er der i 2009 på verdensplan cirka 400 millioner Windows-klienter i erhvervslivet.

302 millioner af dem er forsynet med Windows XP Pro, mens 90 millioner bruger Vista som platform.

Men nu ser afløseren ud til at være på vej.

"Vi forventer, at der allerede i 2011 vil være 170 millioner Windows 7-installationer," siger Anders Elbak, it-analytiker i IDC.

XP forsvinder hurtigt

IDC forudsiger, at antallet af XP-miljøer vil falde markant, da det er dem, som i første omgang bliver opgraderet. Vista-installationerne vil ifølge IDC næsten forsvinde.

"I 2013 forventer vi, at fire ud af fem maskiner kører Windows 7. XP vil stå for den sidste femtedel, mens Vista næsten vil være udfaset i erhvervslivet," lyder det fra Anders Elbak.

"Der vil være nogle, der har special-applikationer, som de ikke vil opgradere, men vi forventer, at udskiftningen vil ske meget hurtigt."

Et af IDC-argumenterne, for at opgraderingerne sker hurtigt, er prisen.

Ikke de store omkostninger

"Windows 7 er en opgradering, der ikke kræver, at man skifter hardware, og for kunder med volumen-licenser koster det kun arbejdstiden at skifte platformen. Der skal ikke fiskes de store beløb til nyt isenkram op af lommen, og det er en stor forskel i forhold til Vista," siger Anders Elbak.

Den betragtning er firmaet Rambølls it-chef enig i. Rambøll har haft Windows 7 på testbænken blandt 200 brugere i knap to måneder. Tidligere testede firmaet Vista, men fandt det for let og beholdt XP-platformen.

"De test, vi havde med Vista, krævede ny hardware og masser af ram. Det gør Windows 7 ikke i samme grad. Vi kan afvikle styresystemet på ældre hardware og med mindre ram end med Vista med en udmærket performance som resultat," fortæller Henrik Daugbjerg Petersen.

Rambøll Danmark har allerede besluttet sig for, at alle arbejdsstationerne i deres netværk skal køre Windows 7 i sommeren 2010. Udskiftningen af platformen sker i forbindelse med en større udskiftning af computerne.

Vi klapper hesten

I andre virksomheder er man dog knap så afklaret omkring skiftet.

"Vi har noget, der virker. Hvis vi skulle anskaffe ny hardware, ville det være en problemstilling, jeg ville forholde mig til. Men i øjeblikket ser jeg ikke et behov for at skifte styresystem, når XP kan løse opgaven ganske udmærket," lyder det fra Jacob Hoffmann-Petersen, it-chef i IDG.

Forretningskunder med volume-licenser og en Software Assurance-aftale har kunnet downloade den engelsksprogede Windows 7 RTM siden 7. august.

Den officielle lancering sker torsdag 22. oktober.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS