Konkurrence: Hvem har Danmarks ældste server?

Klima-it: Har din virksomhed landets ældste, fungerende server? Så har du nu chancen for at få skiftet det klimabelastende bæst ud med en spritny server til 25.000 kroner, kvit og frit leveret fra Dell.

Artikel top billede

Har du Danmarks ældste server, kan du få den skiftet ud med Dell's PowerEdge R610.

Den står måske dybt nede i kælderen, gemt i halvmørket bag smarte racks med bladeservere og lækre storage-moduler.

Der har den stået længe, rigtig længe, mens den kører en applikation, der... ja, ingen ved rigtigt, hvad nytte den gør, men ingen har turdet tage strømmen fra den. For hvad nu hvis?

Danmarks ældste server er næppe alene om at bruge hensynsløse mængder elektricitet på afviklingen af sine altmodische applikationer.

Men hvilken i flokken er egentlig den ældste?

Computerworlds læsere har nu chancen for at vise dyret frem.

Ikke for at lade sig udsætte for spot og hån af hele it-danmark. Men fordi, den gamle server sikkert gemmer på lidt it-historie - og fordi det alligevel er på tide at få den skiftet ud.

Computerworld har allieret sig med it-producenten Dell, og sammen slår vi et slag for grøn og bæredygtig teknologi i de danske datacentre og it-afdelinger.

Dell skifter frit og kvit Danmarks ældste server ud med en R610 rackserver til en værdi af 25.000 kroner.

Vedlæg billede og svar på spørgsmål

Vær med i konkurrencen og gå straks på jagt i virksomhedens it-installation. Kig infrastrukturen igennem og se, om det er dig, der har landets ældste server.

Du skal vedlægge et billede af både bæstet og af dig selv, og besvare disse spørgsmål:

Hvorfor kører den stadig og hvad kører den?

Hvem passer den?

Hvordan tænker jeres virksomhed miljø ind i it-investeringer?

De indkomne bud på Danmarks ældste server præsenteres løbende på Computerworld.dk, så indsend dit forslag hurtigst muligt

Vi kårer en vinder sidst begyndelsen af marts 2010.

Vi har brug for at kende anskaffelsestidspunkt, leverandørnavn og model. Det er en forudsætning, at den gamle server stadig er i drift, og at den arbejder i en virksomhed med mindst tre ansatte.

Skriv til server@cw.dk

Svar på spørgsmålene, og vedlæg et billede af den gamle server og et af dig selv, helst i farver og i en opløsning på mindst 300 dpi.

Vi skal have dit svar i hænde senest 1. marts 2010. Vinderen af Dell-serveren får besked direkte, og vi fortæller selvfølgelig også hvem det er her på siden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S