Artikel top billede

Foto: Dansk Folkeparti

Her er Dansk Folkepartis lokale it-profil

Kommunvalg 2009: It-chef Per Bragt stiller op for Dansk Folkeparti på Læsø. Læs om hans it-politiske tanker.

På Læsø er it ikke en stor del af valgkampen op til kommunalvalget tirsdag.

Skoleområdet bør dog løftes, lyder det fra Dansk Folkepartis lokale it-profil, Per Bragt.

It-chef Per Bragt fra Læsø Kommune vil blande sig i øens politiske liv og opstiller i år for første gang for Dansk Folkeparti.

Og selvom it fylder dagligdagen, så er det ifølge Per Bragt i langt højere grad vilkårene for ø-samfundet generelt, som optager ham.

På it-området er det dog især skolerne, der interesserer ham.

"Skolen halter bagefter på it-området. På hele det administrative område og institutionerne har Læsø it-udstyr og en platform blandt de 10 bedste kommuner," siger Per Bragt, som mener, at det er vigtigt, at kommunalbestyrelsen får taget nogle beslutninger på skoleområdet.

"Der mangler fokus og beslutninger på undervisnings-it i Læsø Kommune. På skole-it og øvrige undervisningsområder skal der ske et betydeligt løft," siger Per Bragt.

Administrativt fokus

Per Bragt mener, at der faktisk er stort fokus i kommunen på den administrative del af it-understøttelsen. Men det er altså ikke nok for DF'eren, der blandt andet mener, at administrationen skal betale for yderligere investeringer i skole-it.

"Der skal ske en sammenlægning af den administrative ledelse på børne- og skole området," siger Per Bragt.

Han går blandt andet til valg på mere statsstøtte til færgeforbindelsen til Læsø og i det hele taget giver det politkerne nogle specielle udfordringer at være en ø-kommune. Det er også en af årsagerne til, at Per Bragt har valgt ikke at føre kampagne via nettet.

"På Læsø er den stærkeste kommunikationsform face to face på grund af den meget store overvægt af ældre," siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere