Fiber-præsident: Nye tilbud afliver kobbernettet

Forbrugernes stigende krav til indholdstjenester vil flytte dem fra kobber til fiber, mener fiber-boss.

Artikel top billede

Kobber lever på lånt tid, mener præsident Karel Helsen fra fiberorganisationen FTTH Council Europe.

I øjeblikket foregår der en intens krig på det danske bredbåndsmarked, hvor elselskaberne med deres nedgravede fiber-kabler udfordrer teleselskaberne.

Den mest udbredte forbindelse hos de danske forbrugere er ADSL, der kører på TDC's kobbernetværk. Mere end 1,2 millioner danske husstande har en ADSL-forbindelse.

Men de danske forbrugere vil de kommende år sige farvel til kobbernettet og goddag til fiberforbindelser, mener Karel Helsen, der er præsident for den europæiske fiberorganisation FTTH Council Europe.

Han ser de seneste optagelsestal hos elselskaberne som dokumentation for, at danskerne vil have fiber. Tal fra Dansk Energi viste for nylig, at der var 70 procent flere fiberkunder i august end et år tidligere.

Tjenester presser båndbredden

De højere hastigheder på fibernettet - ikke mindst upload-hastigheden - vil sende ADSL til tælling, vurderer Karel Helsen.

"Folk, der tager billeder eller har HD-videooptagere, vil lægge deres indhold på nettet eller sende det til andre, og det går så stærkt på fiber, at de aldrig vil gå tilbage til kobbernetværket," siger han til Computerworld.

Ifølge ham er forskellene mellem ADSL- og fiberforbindelser ikke så synlige i dag, men det kun på grund af, at tjenesterne og indholdet endnu ikke er udviklet til høje båndbredder, mener han.

"Når tjenesterne, hvor folk ser en klar forskel på fiber og kobber, bliver tilgængelige, og det bliver de snart, så er der ingen tvivl om, at forbrugerne vil vælge fiberforbindelserne," forklarer Karel Helsen.

Han fremhæver fjernundervisning på tværs af grænser, telemedicin og hjemmearbejdspladser som nogle af de tiltag, der vil øge efterspørgselen efter fibernetværk.

Præsident: Danskerne vil have fiber

Karel Helsen, der også er vicepræsident i fibernetværksfirmaet Draka, fremhæver Danmark som et eksempel på, at tiden nu er moden til fiberforbindelser.

De seneste tal, han sidder inde med, er fra juli i år. Dengang var 143.700 danskere tilsluttet en fiberudbyder, hvilket er 90 procent højere end tolv måneder tidligere. Det indbringer Danmark en femteplads på verdensranglisten over lande med flest fiberkunder i forhold til indbyggertallet.

"Der er en meget høj optagelsesvækst i den danske kundebase, der er steget med 90 procent på et år, hvilket klart demonstrerer, at elselskaberne nu tilbyder tjenesterne og ikke kun bygger netværkene. For os er konklusionen klart, at hvis kundebasen vokser med 90 procent, så er der en efterspørgsel i markedet, og de danske forbrugere vil gerne have disse fiberforbindelser," siger Karel Helsen.

Flertallet fravælger kobber

De seneste offentliggjorde tal fra Dansk Energi baserede sig på august i år, og dengang var der 150.000 danske fiberkunder. Men elselskaberne havde gravet forbi 640.000 husstande, og dermed har størstedelen sagt nej til fibertilbuddet.

Karel Helsen afviser dog, at mange danskere siger nej til fiber, fordi kobberet kan udfylde forbrugernes behov fuldt ud.

"Vi ser ikke kobber som en trussel. Der er en forskel på fiber- og kobber-baserede netværk på en række områder," siger han.

Han fremhæver igen, at fiberen understøtter højere båndbredder, og at det bliver et krav for forbrugerne, når de først stifter kendskab med det.

"Folk, der oplever tjenester over disse fibernetværk, vil ikke få en lignende oplevelse på kobber, men der er selvfølgelig en evolutionstid imellem de to teknologier, hvor der ikke nødvendigvis er en forskel på oplevelsen, og det er på grund af tjenestetilbuddene," fortæller Karel Helsen.

På den seneste globale fiberrangliste fra fiberorganisationen FTTH Council ligger Danmark nummer 10, hvilket rækker til en femteplads i Europa.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S